top of page

Ze života našich ambasadorů: ČERVEN 2023

11. července 2023

Autor: Redakce Mountainbrands.cz | Ambasadoři

Simona Obuszáková, Michal Michalík, Adam Buki, Michala Bátorová a Jana Švecová

Naši skvelí športovci zažívajú každý deň nové dobrodružstvá. Preto vám pravidelne prinášame reporty z ich života. Na konci mesiaca vždy vyberieme niekoľko ambasádorov, ktorí sa s vami podelia o svoje zážitky z tréningov, pretekov, ciest alebo len výletov do prírody. Dúfame, že vám tak ukážeme niečo "zo zákulisia" a skutočného života ľudí, ktorých život je výnimočný a plný vzrušenia a dobrodružstva, ale často spojený aj s obetami, sebadisciplínou, bolesťou a nebezpečenstvom.


Profil každého z ambasádorov nájdete TU spolu s odkazom na ich účty na sociálnych sieťach. Všetci z nich ocenia, ak ich podporíte, napríklad tým, že ich budete sledovať. 


Mesiac jún bol naplnený tréningom a prípravou na jeden z hlavných trailových pretekov sezóny - Lysohorský ultratrail (LHUT), ktorý sa bežal 10. júna 2023 po okolí Lysej hory. Počas tréningov sa športovci pozreli na rôzne miesta, doma aj v zahraničí. Zaujímavosti sa diali aj na skalách či na bicykli. A vaše oko určite pohladia aj fotografie cestovateľky Forest Mishel z jej objavovania Islandu!

#jún

Trailhero Simona Obuszáková


V červnu jsem se zúčastnila závodu Čertovský ultratrail a na trati 33,3 km s převýšením 1000+ jsem oslavila své narozeniny jako 7. žena celkově.


14 dní jsem z červnu trávila v italském Trentu a jeho okolí, kde jsem strávila většinu času v kopcích jak běžecky, cyklisticky tak lezecky a posbírala více jak 10 000 výškových metrů. 


Nyní mě čeká 14 dní v Italské Aostě, kde se chystám nakrmit nožky dalšími výškovými metry a potrénovat na závod KAT100, kde mě v srpnu čeká 48 km, 3200+.

Adam Buki


I have just started the preparation for the winter season in the beginning of the month. Mostly I managed to go for a long (2 hours) trail running training on the weekends and I managed to collect enough ascent. I was testing the new gears during these trainings, the Ultra 100 shoes and the Sky 4 Vest. I also used the Vest on my first race this year, which was the Ultra Trail Hungary, the biggest trail running race in Hungary with 1400 participants. This was the highlight of my month. 


I started the Visegrád trail, which was 30 km long with 1100 m+ ascent. I finished 3rd place with 2:26:12. The field was really strong. The winner was Orolin Pavol with 2:13:46 and Máté Dalos finished second with 2:24:11, who is one of the strongest trail runner in Hungary (2nd and 3rd in uphill and half-marathon mountain running Hungarian championships this year), so i was pretty satisfied with my result, even I am at the very beginning of my preparation. 


I bought the special Snow Leopard collection cycling kit, which is my favourite cycling kit right now. I used it during Ultrabalaton, which is a Hungarian Relay running competition around Lake Balaton and I was wearing it between my stages when i tried to recover on my bike.

Michala Bátorová aka Forest Mishel


Ako inak aj tento mesiac patril horám. Pridala som pár záberov z Islandu, nádherna krajina a určite sa raz ešte vrátime spoznať aj vnútrozemie, ktoré sme nestihli.


Ďalšie fotky sú zo Západných Tatier - Baranec, ktorý je otvorený celoročne. Tak sme si ho dali ešte pred otvorením sezóny a potom, keď už otvorili celé Tatry, tak sme si rovno dali krásny 26km prechod, chýbal nám kúsok, aby sme mali absolvované všetky turistické trasy v Západných Tatrách. Pekne sme si to takto za krásneho počasia dokončili. :)


Koncom júla ideme do Švajčiarska, kde plánujeme dáke stanovačky a ferraty, jazerá a túry tak to bude tiež určite zaujímavé!

Jana Švecová


Chtěla bych s vámi posdílet ještě malý úspěch z konce minulého měsíce. Přelez Kiliána! Nachází se ve Staré Rasovně a byla jsem za něj nakonec hrozně ráda, protože tento boulder ještě doposud neměl žádný ženský přelez. Na boulder je totiž vymyšlená taková beta s kolenem, kam my holky koleno nikdy nedáme. Respektive dáme, ale jelikož jsme menšího vzrůstu, tak nám tam to koleno nesedí a tím pádem musíme vymyslet jinou betu. Což samozřejmě boulder trochu ztíží, ale co už. :)


Zatímco Martin, zkoušel přelézt Janju (8B+), tak jsem si chtěla najít nějaký projekt pro sebe, abychom se mohli střídat a já tam jen neseděla. Prvně to byla Margo, která už padla a pak jsem si vybrala toho Kiliána. Long story short, betu jsem našla, program vyladila a 30. května boulder poslala. Jupiií! Mega radost! :) 


Videjko zde: ZDE


Gól tohoto měsíce je boulder Nova, kterému jsem dala klasu 8B+ (hoodně přísné 8B+). Na 100% je to nejtěžší boulder, který mám zatím vylezený. Nova je vlastně Terranova z půlky, kdy ale já začínám ze sedu a první dva kroky jsem si půjčila z boulderu "Sedni si na kost". Potom, co udělám první dva kroky z tohoto boulderu, pokračuji Terranovou až do konce. Zhruba 3 dny jsem měla problém se vůbec dostat přes 1. crux. Rozhodla jsem se, že místo toho, abych se v tom neustále plácala, tak se zavřu na stěnu a trochu posílím. Po asi třech týdnech tréninku jsem se na boulder vrátila a byla jsem mile překvapena, jak dobře se v tom cítím. Vlastně prvním pokusem, po té tří-týdenní pauze, jsem se dostala až do hrany, kde už je jen takový lehčí výlez do topového madla! Nějak jsem ale psychicky nezvládla, že už jsem to celé přelezla a nakonec jsem ještě spadla. Tehdy začal mentální boj, kdy jsem věděla, že na to mám, ale jen to nepokazit v hlavě a dobře se nastavit. I tohle je ale součástí hry a je to možná ta nejtěžší část. Zabralo to další dva dny, než se mi podařilo boulder přelézt. 


Více insightu najdete ve videu: ZDE


Co dál... no teď podmínka už končí, začíná léto takže budu hodně trénovat, abych na podzim mohla Terranovu zkoušet od začátku, kdy zbývá napojit "už jen" tu lehčí část boulderu, která je cca za 7C.