top of page

Děti to musí hlavně bavit!

Lyžování na sjezdovce nebo běžkování už spolu zvládáte a přemýšlíte, co dál? Nebo vaše děti již samy projevily zájem o skialpování, protože děti prostě chtějí dělat věci, které vidí u svých rodičů? Donedávna byste pravděpodobně zkusili koupit dámské boty v nejmenší dostupné velikosti, použili adaptér na sjezdové vázání a upravené sjezdové lyže.

Dětská kolekce Dynafit Youngstar nabízí vybavení pro děti doslova od hlavy k patě. Jednak samozřejmě: lyže, boty a vázání ve velikostech a s hmotností, která udělá dětem ze skialpu stejný zážitek, jakým je pro vás. A pak funkční kolekci stylového oblečení, opět navrženého tak, aby s ním měly jak děti, tak jejich rodiče co nejméně starostí. Youngstar kolekce je finančně podpořena firmou DYNAFIT, a proto může být nabízena za obzvláště atraktivní cenu.


Středobodem řady Youngstar jsou lyžařské boty speciálně přizpůsobené anatomii dorůstajících skialpinistů a skialpinistek. Jejich jednoduché ovládání si děti zamilují a dostupnost od velikosti 21,5 cm zaručuje, že by vaše trable s hledáním vhodné výbavy měly vzít definitivně za své. Novinka umožní nejen přirozený pohyb chůze do kopce, ale především ušetří mnoho energie díky své senzačně nízké hmotnosti 930 gramů. V kombinaci se setem lyží (dostupné v délkách od 120 cm), pásy POMOCA a prvním dětským bezpečnostním vázáním s piny Rotation 7 (nastavitelné od 2,5 do 7 DIN) se celková hmotnost dětské výbavy dostává mírně nad 2,5 kg.


Skialp musí děti bavit


Skoro stejně důležité jako výbava je i způsob, jakým skialp dětem představíte. Na vývoji kolekce Dynafitu se osobně podílel generální ředitel Dynafitu Benedikt Böhm, který je trojnásobným otcem a jako vášnivý skialpinista samozřejmě má s motivací dětí k tomuto sportu mnoho zkušeností. Sestavil proto několik tipů, na které byste v začátcích měli myslet. 


První věc: pro začátek nepřehánět a zvolit přiměřenou náročnost a délku túry, která se bude lišit dítě od dítěte. Při plánování prví túry musíme zhodnotit fyzickou kosntituci, psychickou vyspělost i předchozí zkušenosti malého skialpinisty. Platí, že i mladší, ale zkušenější dítě může být zdatnější než starší, které s lyžováním teprve začíná. A dle toho uzpůsobit délku a náročnost terénu. Na začátku obecně platí pravidlo méně je někdy více – předejdeme tak případnému zprotivení sportu a odmítnutí aktivity pro příště. 


Dále je zásadní počkat si na dobré počasí a na to, až si děti budou na lyžích opravdu jisté. Vyrazit na túru za každou cenu nemá smysl – dítě si odnese negativní zkušenost a příště ho na skialpy již nedostanete. Proto je i motivace cesta k úspěchu a není nic lepšího než odměna v podobě například dobré svačiny či palačinek na horské chatě. Zároveň děti spotřebovávají energii rychleji než dospělí, proto musíme myslet na její doplňování během celé trasy v podobě např. sušenek, hroznového cukru nebo bonbónů.


Děti vnímají svět jinak než dospělí, a tak je vhodné zpestřit túru třeba vyhlídkou nebo trénovat po cestě techniku, „aby nebyla nuda“.  Například lavina hrou aneb trénink hledání „pípáku“ v batohu se sladkostmi bude pro děti zábavný i přínosný a děti si při něm odpočinou a zaměstnáte jejich pozornost jinou aktivitou než "šlapáním". S tím se pojí i pravidlo, kterého se většina dospělých bojí, protože přináší více zodpovědnosti, a to je: čím více dětí, tím lépe. Sice se může zdát, že větší počet malých účastníků výletu přinese dospělým více práce je všechny uhlídat, opak ale bývá pravdou – děti se spolu snáze zabaví a výlet pro ně bude příjemnější.


A v neposlední řadě je dobré investovat do padnoucího vybavení vhodného pro děti a ohlídat po celou cestu jejich tepelný komfort. Děti ještě často nedokáží včas odhadnout, že už je jim zima nebo horko. Dospělí proto musí myslet trochu za ně a s předstihem je přiobléct nebo naopak sundat vrchní vrstvu při stoupání, aby se nepřehřály. 


Recenzia TU
Recenzia TU
Recenzia TU
Recenzia TU
Recenzia TU

#youngstar

Zásady úspěšného výletu v bodech:


  • Nepřehnat to – méně znamená někdy více

  • Krásné počasí a prašan = dobrá nálada

  • Bezpečnost je povinností – výhýbejte se lavinovým terénům

  • Zapojte rozmanité aktivity

  • Dobré jídlo motivuje vždycky

  • O lavinách vyučujte hravým způsobem

  • Čím více dětí, tím lépe

  • Zvolte vybavení vhodné pro děti, myslete na jejich termoregulaci

Půjčovna?


Pořízení kompletního skialpového vybavení není levná záležitost ani pro dospělého skialpinistu. Jak řešit skialpové vybavení u dětí, které z výbavy brzy vyrostou? V poslední době se na dětskou skialpovou výbavu zaměřily i některé půjčovny a umožňují vypůjčení výbavy jak na den, tak na týden či celou zimní sezónu. Například Sport Pec, patrně největší skialpová půjčovna v zemi, nabízí i k sezónnímu zapůjčení zcela nové sety. 

Ski set Youngstar


DYNAFIT poskytuje setem Youngstar skvěle sladěný, předmontovaný systém lyží, vázání a stoupacích pásů, který je dostupný již od délky 120 cm. Jednoduše vybalíte a můžete vyrazit, aniž byste měli na nohách o gram více, a navíc absolutně bezpečně!


Lyže Youngstar jsou snadno ovladatelné a odpouští chyby, aby si s nimi mohly děti snadno poradit jak na sjezdovce, tak i ve volném terénu. Vázání Rotation 7 je osazeno patentovanou rotační špičkou – první bezpečnostní vázání s piny pro děti a mládež. I zde je kladen důraz na jednoduché ovládání a bezpečnostní prvky vázání jsou optimalizovány v případě potřeby vyvinutím menší manuální síly. Rotation 7 může být nastaveno na hodnoty vypínací síly čelně i bočně od 2,5 až 7 DIN, a tím je vhodné i pro malé skialpinistické turisty. Funkce vypnutí vázání je absolutně spolehlivá, což je zásadní v případě pádu zejména u těch nejmenších dětí. Jako všechna ostatní vázání DYNAFIT je i vázání Rotation 7 vyrobeno v Německu a má doživotní záruku. 


Youngstar Ski Set je doplněn kvalitními pásy od firmy POMOCA, které zajišťují při výstupu optimální přilnavost a zároveň umožňují plynulý pohyb vpřed.


Délky: 120 cm – 130 cm – 140 cm – 150 cm –160 cm

Hmotnost: 1743 gramů (130 cm)

MOC: 15 600 Kč

Skialpinistické boty Youngstar


Boty Youngstar jsou první dokonalou skialpinistickou obuví na trhu pro děti i mladistvé a přesvědčí vás svojí lehkou váhou a intuitivním ovládáním. Jsou speciálně přizpůsobeny anatomii dorůstajících skialpinistů/skialpinistek a jsou dostupné již od velikosti 21,5 cm (MP). Tím, že jsou boty Youngstar mimořádně jednoduché na ovládání, není třeba žádného dlouhého vysvětlování. Boty zaručí nejen přirozený pohyb chůze do kopce, ale především ušetří mnoho energie díky své senzačně nízké hmotnosti 930 gramů. Při sjezdu poskytují dětským nohám potřebnou stabilitu, nezbytnou pro bezpečnou jízdu jak na sjezdovce, tak i ve volném terénu, a tím pádem bude i o zábavu postaráno. Jako všechny skialpinistické boty DYNAFIT jsou i ty Youngstar zhotoveny ručně v italské Montebelluně a mají doživotní záruku DYNAFIT, která se vztahuje na životnost skialpinistické obuvi.


Velikosti: 21,5–26,5 cm (Mondo Point)

Hmotnost: 930 gramů

MOC: 10 150 Kč

Kalhoty Youngstar 3L


Nové třívrstvé kalhoty Youngstar jsou vodě- i větruodolné a udržují i ty nejmenší skialpinisty spolehlivě v suchu při silném sněžení, ale i při dovádění během zimních radovánek. Materiál se velmi příjemně nosí a díky své vysoké prodyšnosti zabraňuje tomu, aby se děti při výstupu přehřály. Tyto kalhoty jsou vybaveny důležitými detaily, jako jsou odnímatelné šle a také možnost nastavení v pase suchým zipem. To znamená, že velikost kalhot lze jedním snadným hmatem přizpůsobit měnícím se potřebám dětí a mladých lidí.


Velikosti: 128–164

Hmotnost: 409 gramů

MOC: 3 900 Kč

Bunda Youngstar Infinium™ Insulation


Aby byli dospívající skialpinisté optimálně chráněni před zimou, větrem a povětrnostními vlivy, nesmí samozřejmě chybět ani řada vysoce funkčního oblečení. Nová bunda Youngstar INFINIUM™ Insulation poskytuje 2v1: díky použití materiálu GORE-TEX INFINIUM™ s technologií Windstopper je bunda odolná vůči počasí a poskytuje spolehlivou ochranu před větrem a sněhem. Dodatečná výplň Primaloft® se postará o příjemné teplo ve studených dnech i na zasloužené vrcholové pauze.


Velikosti: 128–164

Hmotnost: 299 gramů

MOC: 5 200 Kč

Dětská skialpová kolekce Youngstar

Hůlky Youngstar


Boty, lyže, vázání, pásy – chybí už jen hůlky a může se vyrazit na první skialpinistickou túru.

Hůlky Youngstar jsou vyrobeny z lehkého a zároveň robustního hliníku. Dají se rychle a snadno nastavit do délky od 85 cm do 115 cm, a tím pádem mohou delší čas růst s dětmi. Korková rukojeť je anatomicky tvarovaná a pohodlně se drží jak v tlustých, tak i v tenkých rukavicích.


Délka: UNI, nastavitelné od 85–115 cm

Hmotnost: 210 gramů

MOC: 1300 Kč

15. března 2023

Autor: Jan Klouček - časopis Snow | Dynafit PR

Pro skitouring dítě potřebuje vesměs stejné vybavení jako dospělý. A proto DYNAFIT vytvořil speciální kolekci Youngstar, která děti vybaví lehkým vybavením přímo jim na míru.


bottom of page