top of page

Bez helmy na hory nelez. O helmě Piuma 3.0 od společnosti Salewa nebudete ani vědět, že ji máte.

Nošení helmy je projevem zodpovědnosti a respektu vůči sobě samým i prostředí, ve kterém se pohybujeme.

Helma je neodmyslitelnou součástí bezpečného provozování sportů, jako je horolezectví, lyžování, paragliding, cyklistika a… doplňte si, který je zrovna ten váš. Je to klíčový prvek, který by neměl chybět ve výbavě žádného zkušeného sportovce. Jenže: není helma jako helma.

Na výběr je dnes doslova z tisíců různých modelů a každý z výrobců vám bude tvrdit, že právě jeho výrobky jsou ty nejlepší. Nebudeme výjimkou, jen vám naše zkušenosti nepopíšeme z pohodlí redakce, ale nabídneme osobní zkušenost našeho ambasadora Matěje Bernáta.

Jestliže kupujete helmu, musíte v první řadě vědět, k čemu ji chcete používat. Pro každý sport je vhodná trochu jiná konstrukce, a tomu bude odpovídat i patřičná certifikace. Například mezi horolezením a cyklistikou se liší nároky nejen na ochranu a distribuci váhy, ale i na ventilaci nebo třeba pohodlí. Například prve zmíněné jsou kulatější s uzavřenějším vrškem hlavy, zatímco na cyklistiku oceníte aerodynamický tvar a velmi prodyšný design. A právě proto, že každý sport má svá specifická rizika a požadavky, je důležité vybrat si helmu, která splňuje bezpečnostní standardy a je navržena s ohledem na konkrétní potřeby daného sportu. Neméně důležitým faktorem výběru je pak komfort nošení. Vždy si helmu před nákupem vyzkoušejte. Že sedí na hlavu kamaráda, neznamená, že bude vyhovovat vám.

Parametry, které je dobré při výběru správné helmy zohlednit:

 • Hmotnost: Váha helmy je důležitý parametr, zejména pro sporty, jako je horolezectví, kde musíte v helmě vydržet klidně celé dny. Její hmotnost může ovlivnit pohodlí, a tím i váš výkon. V tomto případě opravdu má smysl si za lehčí helmu připlatit.

 • Ventilace: Dobré větrání je základ. Při přehřátí člověk ztrácí kontrolu nad sebou samým a z pěkného zážitku se může rychle stát noční můra. Při výběru helmy proto zvažte, jakou aktivitu budete s helmou dělat a myslete na to, jak moc se u ní zahřejete.

 • Velikost: Velikost helmy je naprosto stěžejní. Můžete mít sebelehčí helmu za desetitisíce korun, ale pokud zvolíte špatnou velikost, nebude vám sloužit tak, jak by měla. Nebojte se proto nechat si poradit na prodejně, kde ve většině případů najdete profíky, co vám rádi pomůžou.

 • Certifikace: Helmy pro různé aktivity jsou certifikovány podle určitých bezpečnostních standardů. Nejčastěji se můžete setkat s certifikací ČSN EN 12492 pro přilby pro horolezce, ČSN EN 1077 pro přilby pro sjezdové lyžování a snowboarding, ČSN EN 966 pro přilby pro létání a podobné sporty a ČSN EN 1078+A1 pro přilby pro cyklisty, skateboardisty a jezdce na kolečkových bruslích. Nikdy nedávejte důvěru helmě bez oficiální certifikace.

Recenzia TU
Recenzia TU
Recenzia TU
Recenzia TU
Recenzia TU

#jako pírko

Minimalistická recenze od minimalisty Matěje Bernáta, ambasadora Salewy


Na horách se vždy snažím maximálně eliminovat riziko. Helma je pro mě nepřekročitelné minimum ve vybavení. Ať už vyrážím na skály za domem, balím se na víkend do Vysokých Tater, přesouvám se do Alp, či mířím do odlehlých míst dalekého Pamíru nebo Himálaje. Všude tam byla Piuma se mnou. Jsem vyznavačem minimalismu, jednoduchosti a rychlého pohybu v horách. Vybavení mě především nesmí omezovat a zároveň musí maximálně plnit svou funkci. To tato helma splňuje absolutně! Lehkost – spolehlivost – funkčnost.


Přednosti:

 • hmotnost jen 175 g

 • výřez v přední části neomezuje zorné pole a je skvěle kompatibilní se slunečními brýlemi

 • ventilace

 • nastavení popruhů

 • dostatečně dlouhá zadní část

 • systém fixace brýlí (já používám vysokohorské Dynafit SKY PRO) nebo čelovky

 • L E H K O S T – Pro mě základní atribut při výběru helmy. Na hlavě nechci ani gram navíc. Jinak ji nebudu nosit, znám se. Minimální hmotnost zajistí maximum času na hlavě! S hmotností 175 g jsem několikrát zapomněl, že ji vůbec mám.


 • S P O L E H L I V O S T – Při výpravách do odlehlých pohoří po celém světě potřebuji vybavení, které disponuje nejlepšími materiály. Salewa využívá extendovaný polypropylen a polykarbonátovou svrchní vrstvu. Jednoduše to nejlepší na trhu. Systém popruhu je vymyšlen tak, že mě nenapadá, kde by mohl selhat. Jednoznačně plus.


 • F U N K Č N O S T – Vynikající ventilace a perfektní adaptace jednoduchým systémem popruhů. Minimum komponentů působí na první pohled zvláštně. Na hlavě však sedí skvěle, díky dokonalé adaptaci a nastavitelnosti popruhů. Vše je ovladatelné v rukavicích, což není vždy samozřejmé.

Helma PIUMA 3.0 od Salewy

22. května 2023

Autor: Redakce Mountainbrands.cz | Salewa PR

Piuma 3.0 je nejlehčí lezecká a vysokohorská přilba, jakou kdy Salewa vyrobila. Piuma znamená v italštině pěří. Piuma, to je inovativní, nízko profilová „in mould“ konstrukce, kombinující snížení hmotnosti s vysokou odolností proti nárazu a vynikající ventilací.


Helma je vyrobena z polypropylenové pěny a vnějšího polykarbonátového víka. Je navržena tak, aby chránila hlavu z více úhlů. Její elegantní, zjednodušený design pečlivě kopíruje tvar hlavy, vypadá na ní stylově a její nošení je pohodlné a příjemné. Najdete na ní i spolehlivé nástavce pro čelovku nebo brýle (nebo obojí najednou). Je navržena tak, aby neomezovala vaše zorné pole. Pro odvod potu má uvnitř odnímatelné a pratelné polstrování. A co je na ní nejlepší? Díky velkým větracím otvorům udrží vaši hlavu v suchu!


Piuma je ultralehká ochrana pro náročné cesty a horolezectví i skialpinismus na nejvyšší úrovni. Přilba splňuje normy EN12492 a UIAA106 pro horolezecké přilby.


Barva: zelená, modrá, šedá, bílá

Velikost: unisex S/M, L/XL

Hmotnost: 170 g

Materiál: EPP, PC

Orientační cena: 2 900 Kč

bottom of page