top of page

22. října 2023

Redakce Mountainbrands | Účastníci | Karel Glogar

FOTO report zo Salewa Tatry Campus: Čo všetko sme zažili?

22. října 2023

Redakce Mountainbrands | Účastníci | Karel Glogar

Neuč orla lietať, orol naučí teba!

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vznikol názov Salewa? Čo vlastne znamená? Po odpoveď sa musíme vrátiť do roku 1935, keď Josef Liebhart, riaditeľ Mníchovského sedlárskeho a gobelínového družstva, zaregistroval sesterskú spoločnosť pre sedlársky a kožiarsky tovar: Sa (sattler / sedlár) Le (leder / koža) Wa (waren / výrobky). Je to tak, Salewa pôvodne vyrábala aj kožené futbalové lopty, fototašky alebo tankové vaky na motocykle. Od tých čias však odtieklo veľa vody a dnes poznáme značku Salewa s orlom v logu ako popredného výrobcu outdoorového vybavenia, najmä pre rýchlostnú turistiku, lezenie, horolezectvo a skialpinizmus. Spolu so značkou Dynafit tvoria jadro talianskeho združenia značiek OberAlp group.


I keď Salewa už solídne obhájila svoje miesto na trhu, my zo Salewa Czech teamu nezaspávame na vavrínoch! Tento rok sme sa po prvýkrát rozhodli zorganizovať horolezeckú akciu pre Čechov a Slovákov, ktorých srdce bije pre hory. Presvedčili sme sa o tom, keď počet vyplnených prihlášok presiahol 800. Česi a Slováci hory jednoducho milujú a niet o tom pochýb.


Salewa Tatry Campus je obdobou akciou ako Dynafit Ultra Campu, ktorý sme organizovali pred niekoľkými mesiacmi. Celé podujatie sa však nieslo v inom duchu! Zatiaľ čo Ultra Camp bol zameraný skôr na výkon, na Tatry Campuse sme zažili hory so všetkým - vrátane pobytu na horskej chate, kde nemohlo chýbať pivko a spoločná pohoda pri večeri. Bez ohľadu na vek či spoločenskú profesiu si všetci účastníci rozumeli a ťahali za jedno lano. Nikto sa nepýtal, kto je kto, a to vytvorilo skvelú uvoľnenú atmosféru. "Skrátka skvelá kombinácia edukácie a zážitkov." hovorí Karel Glogar, marketingový manažér spoločnosti Salewa Czech. Zároveň to však rozhodne nebolo zadarmo!


Hneď prvý deň sme zažili sychravé tatranské jesenné počasie, keď počas popoludňajšieho zoznamovania a základnej inštruktáže lezeckých techník v Tatranskej Kotline veľmi fúkalo a pocitovka sa blížila k nule. O to viac sme ocenili, keď sme sa večer mohli ukryť na našej základni - Zámkovského chate.


Na druhý deň nás čakal sľúbený výstup na Lomnický štít, vďaka ktorému sme si mohli vyskúšať našu novú výbavu na 100%! Zo Zámkovského chaty sme stúpali cez Téryho kuloár a cez Birkenmajerovu hranu priamo na vrchol. Potom späť " normálkou" spojenou s lanovkou, so zaslúženou prestávkou na Skalnatej chate. Náš horský vodca Lukáš Benický rád vodí svojich zákazníkov na Lomnický štít: "Lomničák je najlepší kopec na svete pre vodcov - na vrchole je krčma a dolu idete zadarmo!" Bohužiaľ, na hmlistom vrchole sme našli krčmu zatvorenú, takže po asi tri a pol hodinovom výstupe sme boli radi za kvalitné páperové bundy, ktoré Salewa vyrába.


Posledný deň sme sa presunuli do Slovenského raja na ferratu Kyseľ, kde sme po osemkilometrovom nástupe a lezení na kramliach, lanách a rebríkoch (popri krásnych vodopádoch a jazierkach) dorazili na Tomášovskú vyhliadku, kde sme tábor zakončili.


Ďakujeme nášmu ambasádorovi a horskému vodcovi Lukášovi Benickému, Denise Šulcovej (prvej a jedinej horskej vodkyni pre Slovensko a Česko) a sprievodcom Štefanovi Krasňanovi a Tonovi Sedlákovi za ich skvelé výkony, Rasťovi Hatiarovi za skvelé fotografie a video a všetkým účastníkom, ktorí sa postarali o nezabudnuteľný zážitok.


V neposlednom rade by sme sa chceli poďakovať Zámkovského chate za to, že nás tak dobre nakŕmila a poskytla oddych našim unaveným telám napriek tomu, že to nemá teraz vôbec jednoduché. Celý objekt momentálne prechádza kompletnou rekonštrukciou a vzhľadom na to, že všetok materiál a vybavenie sa na chatu dopravuje vrtuľníkom (ktorý môže lietať len za dobrého počasia), dokončenie rekonštrukcie nie je jednoduchá úloha. Prostriedky sú obmedzené, preto Zámkovského chata ponúka výhodný poukaz s 30 % zľavou na prenocovanie, ktorý je možné využiť počas desiatich rokov. Poukaz v hodnote 1000,- € je teda platný od 1. januára 2024 - 31. decembra 2030, je prenosný a nie je viazaný na počet osôb. Viac informácií TU. Pomôžte Zámke aj vy!


Nižšie si môžete pozrieť video a fotografie z kempu, ako aj krátke rozhovory s tohtoročnými účastníkmi. A my sa tešíme na budúci rok! :-)

#Salewa Tatry Campus

Michal Kalhotka


Jsem člověk, co má rád výzvy a adrenalin. Rád zkouším nové věci a u těch, co už jsem zkusil, se snažím posouvat hranice a možnosti dál. Naučil jsem se dívat jen před sebe, protože minulost člověk nezmění a hlavně dělat věci, co mě naplňují a baví, a to je vše kolem hor, cestování a vlastně i mé práce.


Co tě napadlo, když ses dozvěděl o Tatry Campusu? Co rozhodlo, že jsi vyplnil přihlášku?

Co rozhodlo o tom, že jsem se přihlásil? Prostě jsem jeden večer brouzdal po netu a když na mě po několikáté vyběhla tato nabídka na sociálních sítích, řekl jsem si: proč ne! Vždyť je to to, co mě baví. To, co dělám s vášní a věnuji tom hodně času – tak proč to nezkusit. Kdybych se měl rozhodout znovu, neváhal bych ani vteřinu.


Když jsem se dozvěděl, že jsem byl na kemp vybrán, dostavila se v první řadě obrovská radost a nadšení. Hned pak se k tomu přidal adrenalin a vlastně i trochu nejistota. Vlastně jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu, kromě informací, co byly na přihlášce...


Co bylo pro tebe osobně na akci největším překvapením/poznáním/objevem?

Nejvíce mě překvapilo, jak se vlastně může dát dohromady banda skvělých lidí z různých částí České a Slovenské republiky – během relativně krátkého času – a vytvořit na tři dny tak úžasnou atmosféru. Obrovskou zkušeností byla přítomnost profesionálů z týmu organizátorů i vyzkoušení kompletního vybavení a jeho funkčnosti. Bylo vidět, že je teamu Salewa Czech práce koníčkem a kluci (a samozřejmě jedna dáma) z řad horských vůdců pro svoji práci žijí. Pohyb v horách s nimi byl pro mě úplná novinka. Zajímavé bylo i sledovat fotografa Rasťu přitom, jak zachytit to nejlepší z celé akce!


Chci ještě jednou obrovsky poděkovat všem, kdo se na této akci podíleli, protože to byla naprostá pecka. Zůstaňte všichni, jací jste, a pokračujte v tom, co děláte, a přeneste své zkušenosti do co největšího okruhu lidí, co milují hory se vším všudy. Díky moc, SALEWO, jste TOP.

Tereza Flesarová


Jmenuji se Tereza a doma se cítím všude na světě. Své příjmení bych nejraději nahradila za bláznivá a spontánní. Ráda balím svůj život do batohu a vyrážím do hor, k oceánu a do nejrůznějších koutů světa. Miluju dobré jídlo, poznávání cizích kultur a taky dobré pivo! 


Co tě napadlo, když ses dozvěděla o Tatry Campusu? Co rozhodlo, že jsi vyplnila přihlášku?
V životě se držím pár pravidel a jedním z nich je “nezkusíš, nevíš”. Když jsem tedy na instagramu zahlédla post o Tatry Campusu, ani minutu jsem neváhala a začala vyplňovat dotazník. Při vyplňování mi pomohla sklenička prosecca (dobře, možná dvě), a tak jsem na sebe prozradila úplně všechno. Ráda poznávám nové lidi, nejlépe v horách, a campus nabízel všechno to, co zbožňuji, na jednom místě. Byla jsem však trošku smutná, že budou vybráni jen 4 účastníci a ani ve snu mě nenapadlo, že mezi nimi budu já.


Co bylo pro tebe osobně na akci největším překvapením/poznáním/objevem?

Začnu mým utvrzením v tom, že mezi lidmi, kteří milují hory, nepotkáš špatného člověka. Mile mě překvapilo, že jsme si se všemi sedli v prvních minutách, co jsme se znali. Každý pobyt v horách je pro mě překvápko. Každý den je jiný, ať už je ovlivňovaný počasím, nebo tím, jak se zrovna ten den vyspím. Hned první den jsem v sobě opět probudila zalíbení k lezení. Když jsem se dotkla skály, věděla jsem, že budu chtít lezečky nazouvat častěji. Stejně jako jsem další den pod vrcholem Lomnického štítu cítila, že ve vysokých horách se chci pohybovat více.


Chtěla bys na závěr něco dodat?

Neuč orla lítat, orel to naučí tebe! :-)

Martin Kompiš


Volám sa Martin a som študentom na Vysokej škole. Milujem prírodu a čas strávený v nej. Keď som uvidel reklamu na Salewa Tatry Campus, tak som ani chvíľku neváhal a vyplnil som všetky potrebné údaje. Vedel som, že šanca dostať sa na takúto akciu je pre mňa malá, no aj tak som si s potešením predstavoval, ako trávim svoj čas plne premysleným programom v Tatrách v spoločnosti Salewa tímu. Keď som sa dozvedel, že na Campus pôjdem práve ja, tak som sa veľmi potešil. Zažili sme Tatry také, aké naozaj sú. Slnko v doline, či vietor a hmla na Lomničáku dotvárali nezabudnuteľní spoločný zážitok.

Som rád, že som mohol spoznať a zdolať časť Tatier. Ďakujem celému tímu Salewa za organizovaný program a za skvelý zážitok na horách.