top of page

SkialpujFEST 2024 a Noc tuleních pásů

Zažijte jediný skialpový festival v Čechách! Letos je program přímo „našlapaný“. Jedenáct přednášek, dvacet workshopů, přes patnáct osobností, a to všechno najednou během čtyř dní. Během festivalu proběhne i legendární skialpinistický noční závod dvojic Noc tuleních pásů!

SkialpujFEST 2024 a Noc tuleních pásů
SkialpujFEST 2024 a Noc tuleních pásů

Čas a miesto

18. 1. 2024, 15:00 – 21. 1. 2024, 16:00

Pec pod Sněžkou, 542 21 Pec pod Sněžkou-Pec pod Sněžkou 1, Česko

O podujatí

SKIALPUJFEST A NOC TULENÍCH PÁSŮ:  UŽ JE TO TADY ZASE!

Po úspěšném loňském ročníku se Pec pod Sněžkou začátkem příštího roku opět promění v centrum skialpinismu. Od 18. do 21. ledna budou moci všichni příznivci skialpinismu zavítat na desítky odborných přednášek, workshopů a testovat vybavení, nebo si užít výlety po Krkonoších. Nebude chybět ani legendární noční závod Noc Tuleních pásů nebo noční procházka s Ondrou Moravcem.

SkialpujFEST je zimní skialpinistický festival, probíhající formou přednášek a workshopů, které jsou rozmístěné po horských boudách a hotelech v blízkém i trochu vzdálenějším okolí  Pece pod Sněžkou. Mezi boudami se účastníci pohybují na skialpových lyžích a užívají si tak současně jak program festivalu, tak víkend plný skialpování. Jelikož program nabízí přes tři desítky workshopů a přednášek, probíhá mnoho z nich současně ve stejný čas.  Je na každém z účastníků, jaké workshopy nebo přednášky si zvolí. O čem letos budou? 

Program si šijete na míru

Letos je program přímo „našlapaný“. Jedenáct přednášek, dvacet workshopů, přes patnáct osobností, a to všechno najednou během čtyř dní. Čekají vás cestovatelské přednášky z exotických destinací s tipy na skialpové túry a nespočet workshopů i přednášek spojených se sněhem ve všech skupenstvích, počasím nebo lavinami a jejich prevencí! Mezi workshopy najdete i lekce první pomoci nebo konzultace s fyzioterapeutkou. A co víc? Naučíte se lyžovat z kopce i do kopce, po ledovci i v prašanu, rychle i bezpečně. Kdo vás to naučí?

Na festival opět zavítá meteoroložka Alena Zárybnická, aby ukázala, jak se dělá správná předpověď počasí. Již tradičně se hlavně o začátečníky postará olympionik Ondřej Moravec a letos s ním bude možné absolvovat i fitness výběh v trochu sportovnějším tempu! Nově po loňské přednášce Máry Holečka festival navazuje na tradici spíkrů, jenž jsou zároveň držiteli nejprestižnějšího horolezeckého ocenění Piolet d’Or (tzv. Zlatý cepín) a jedné z hlavních přednášek se neujme nikdo jiný než Márův spolulezec a špičkový skialpinista Zdeněk „Háček“ Hák. Z Márových spolulezců navíc nebude jediný. Nová vycházející hvězda Matěj Bernát (ambasador značky Salewa), který má za sebou například rekordní zimní přechod Vlada „Gypsiho“ Tatarky ve Vysokých Tatrách nebo výstup na všech 82 alpských čtyřtisícovek, bude vyprávět o svém nevšedním životě zubaře/sportovce i svých dobrodružstvích. 

Z řady horských vůdců se můžete těšit na Ivana “Doskyho” Doskočila, Vojtěcha Dvořáka, Jána Kořínka nebo sedminásobného vítěze Noci tuleních pásů Radoslava Groha. Za horské záchranáře promluví Martin Honzík nebo lavinový preventista horské služby Robert Dlouhý.

Vrchol přijde po západu slunce 

Pomyslným vyvrcholením SkialpujFESTu je tradiční sobotní hobby závod dvojic: Noc tuleních pásů. V něm si každý může změřit síly na zhruba šestnácti kilometrové trati s tisícimetrovým převýšením a zároveň si zasoutěžit v tombole o hodnotné ceny. Pro ty, co se na závod necítí, si Ondřej Moravec připravil o něco jednoduší procházku při měsíčku okolo trasy závodu, zakončenou svařákem!

Aby toho nebylo málo, bude víkendu probíhat celodenní testování skialpového vybavení značek Dynafit, Atomic, Salomon, Fisher, Kastle a dalších. Všechny lyže a boty z letošních kolekcí si budete moci zdarma vyzkoušet, porovnat a ještě si k tomu užít doprovodný program a DJ party peckého Bullbaru. 

Oficiální stránky festivalu: www.skialpujfest.cz

Zdieľajte toto podujatie

bottom of page