top of page

Příběh friendů. Kámošů, kteří vás podrží!

"Když jsem je poprvé zkoušel, všechny tři se bohužel vyvrátily. To bylo také naposledy, co jsem je použil," říká vynálezce Ray Jardine o počátcích vývoje.

Lezení je dnes populárním sportem. Od svého vzniku ale prošlo obrovským vývojem jak v etice, tak v oblasti výbavy. První pokusy o výstupy do hor se datují okolo šestnáctého století a nebyly sportovního charakteru. Lezení do kopců bylo spojeno s lovem horských kamzíků nebo těžbou drahokamů. Až v devatenáctém století se začalo na výstupy do hor nahlížet jako na sportovní aktivitu. A jak už to tak u lidského pokolení bývá, poměrně zanedlouho byli lezci schopni pomocí kovových skob, klínů a žebříků vylézt i ty nejstrmější stěny a stanout i na těch nejvyšších vrcholech. 


V sedmdesátých letech dvacátého století proto nastala „lezecká krize“. Lezení přestalo být takovou výzvou a lezci, kteří si při výstupech příliš „pomáhali“ technickými vymoženostmi, začali ztrácet obdivovatele, nehledě na invazivnost technického lezení pro přírodu. Vyjímatelné horolezecké pomůcky, bez kterých si dnes tento sport už ani nedokážeme představit, totiž nebyly vždy samozřejmostí. A s jejich vývojem se přirozeně nastartoval vývoj lezení volného.


V té době začal Ray Jardine (letecký a kosmický inženýr, špičkový lezec a horolezec, instruktor potápění, pilot rogala, pilot větroně, parašutista, long-distance hiker, cyklista, motocyklista, designer gearu, kajakář, veslař, a hlavně otec ultralehkého trekingu...) experimentovat s vlastně banálním nápadem – vytvořit roztažitelnou, kompaktní pomůcku, která by se snadno vkládala do trhlin, mohla sloužit k jištění lezce a také se dala snadno vyjmout a použít znovu. Tehdy ještě neušil, jak velký krok vpřed to v lezení bude.


Počátek

Nad prvními "friendy" začal Ray přemýšlet již roku 1971. S využitím svého vzdělání v oboru leteckého inženýrství se Ray snažil vymyslet zařízení, které by se ukotvilo v trhlině a drželo tím větší silou, čím větší by se na něj vyvíjel tlak. Jenže stále narážel na problémy. Nakonec, o zhruba sedm let a nesčetně vylezených stěn později, se dostaly na celosvětový trh společně s britskou značkou Wild Country a rozpoutaly revoluci v lezení.


„V létě 1973 se mi Mike Lowe snažil prodat několik svých nových vklíněnců, které vynalezl jeho bratr Greg Lowe. Vysvětloval, že fungují na principu vačky tvaru spirály s konstantním úhlem. Intuitivně jsem viděl, že tento koncept je životaschopný, a cítil jsem, že by to mohl být nápad, který jsem hledal. Koupil jsem tři kusy. Když jsem je poprvé zkoušel, všechny tři se bohužel vyvrátily a sklouzly po laně, takže jsem vylézal z pěstní spáry obtížnosti 5.9 bez jištění. To bylo také naposledy, co jsem je použil," uvádí příběh Ray.


A pokračuje: "Tvar spirály s konstantním úhlem je v přírodě všudypřítomný. Od mušlí a šišek až po vířivé gradienty barometrického tlaku a velké spirální mlhoviny (galaxie). Ve skutečnosti je to jen projev rovnoměrného růstu. Descartes tento princip matematicky popsal v roce 1638 a nazval jej rovnoramennou spirálou. Nevím, kde Greg přišel na nápad použít tento koncept na jisticí pomůcku vhodnou k založení do spár. V každém případě můžeme Gregovi poděkovat..."


Konstrukce funkčního mechanického zařízení pozdějšího friendu se však ukázala jako obrovský úkol. Při zpětném pohledu bylo zapotřebí někoho s leteckými inženýrskými schopnostmi, zvídavou myslí a s extrémní motivací a vášní pro lezení – což je skutečně vzácná kombinace. "Několik měsíců jsem pracoval ve strojírenské dílně Billa Forresta na prototypech vaček, testoval je v místních lezeckých oblastech a po večerech doma vymýšlel konstrukční vylepšení. Nakonec jsem vyřazenými prototypy naplnil několik rozměrných krabic,“ uvádí Ray ve článku o vzniku friendů na svém blogu.


Osvícení

"Až jednou, po tom, co už jsem vyzkoušel snad všechny své nápady, mě osvítil stvořitel (dle slov Raye „the Creator enlightened me!“) konceptem dvojité sady protiběžných a nezávisle na sobě odpružených vaček. V principu fungují podobně jako kola automobilu – s nezávislým odpružením by se každá z těchto vaček dokázala přizpůsobit velmi různým nerovnostem povrchu." A tak vytvořil první prototypy a začal je testovat na skalách, hlavně v Yosemitech.


První cestu, kterou vylezl s pomocí prototypu friendu, nazval Fantasia 5.8 (Split Rocks) a po ní následovaly desítky dalších úspěšně vylezených cest. Brzy si uvědomil, jaký mají friendy potenciál. Na konci sezóny 1974 s sebou Ray vzal tři kamarády a použili prototypy friendů při pokusu vylézt za jeden den legendární cestu The Nose (El Capitan), která se běžně technickým lezením lezla minimálně tři dny. Navzdory tomu, že je při výstupu překvapil tříhodinový déšť, stejně dokončili výstup za 20 hodin celkového času a posunuli tak dosavadní třídenní rekord. Nutno zdůraznit, že Ray a jeho kamarádi nelezli volně a friendy používali i k technickému lezení, nejen k jištění. Nicméně i tak to byl obrovský pokrok! O volný přelez "Nosu" se Ray Jardine pokoušel již v roce 1980, ale první, kdo vylezl The Nose volně, byla dnes již legendární lezkyně Lynn Hill – a to až o 20 let později. 


Vznik společnosti Wild Country

Proč se vlastně friendy nevyrábí v Americe, ale v Británii, když sám tvůrce je Američan? Je to jednoduché. Ray nemohl najít nikoho, kdo by v Americe měl odvahu a chuť se do výroby a prodeje frendů pustit. Několik let před tím se ale seznámil s Markem Vallancem, britským horolezcem, který Raye povzbuzoval, aby svůj projekt rozvíjel – hlavně proto, že toužil mít sadu friendů, kterou by mohl využívat sám pro sebe v Británii. A tak se stalo, že Markovi přišel zničehonic dopis, kde ho Ray žádal, aby vyráběl friendy ve Velké Británii, v Peak District. Mark se chopil příležitosti a pozval Raye a jeho partnerku do Velké Británie, aby se u něj ubytovali. Během návštěvy si Ray odškrtl několik klasických britských skalních výstupů a vylezl několik těžkých prvovýstupů. Stačí se podívat na cestu "Ray's Roof" E7 6c na Baldstones, která dodnes budí respekt. 


Slovo dalo slovo, zbývalo tedy vytvořit značku. Inspirace přišla sama. Jednoho dne si Mark Vallance, který trpěl lehkou dyslexií, četl o nové cestě "Wide Country" v parku Eldorado Canyon v americkém Coloradu. Když zjistil, že si její název špatně přečetl, okamžitě toho využil a pojmenoval firmu "Wild Country". Originální písmo vychází ze stylu, který používala Správa národních parků USA pro své značky a značení stezek. Chybělo už jen logo. Později, když byl Mark v USA, vydal se jednou brzy ráno na cestu z Las Vegas do Snowbirdu, aby se setkal s přáteli a zalyžoval si. Před svítáním sledoval východ slunce nad pouští. Bylo to pro něj tak inspirující, že se okamžitě rozhodl tenhle výjev použít. Vycházející slunce protnuté dvěma tenkými pruhy mraků je od té doby logem Wild Country. V roce 1977 tedy Mark zakládá společnost Wild Country, jak ji známe dnes.


Úspěch friendů je dnes zřejmý, ale tehdy rozhodně nebyl. Začátky byly náročné. Sehnat dodavatele a odborný personál nebylo snadné, o financování nemluvě. Mark však zariskoval, opustil zaměstnání a půjčil si všechny peníze, které mohl. Proslavil se tím, že byl natočen při (na tehdejší dobu) obrovském pádu prvolezce do dvou friendů. Jeho pád v cestě Dexterity na Millstone Edge v Peak District se objevil v pořadu BBC "Svět zítřka". A odvysílání krátce po vypuštění prvních friendů do prodeje v roce 1978 nemohlo udělat lepší reklamu. Během šesti měsíců se friendy vyvážely do šestnácti různých zemí světa. Mark byl vizionář, který zariskoval a dokázal to. Lezci rychle pochopili výhody této nové pomůcky a začali ji masivně používat. V dalších letech probíhal neustálý vývoj a zdokonalování friendů, což zahrnovalo technické inovace, různé velikosti a materiály.


Odkud se vzal název Friend?

Ray se velmi strachoval (nejspíš oprávněně) o to, aby mu jeho vynález někdo neokoukal a „nevyfouknul“. Všichni jeho kamarádi, kteří věděli, na čem pracuje a pomáhali mu prototypy testovat, byli zavázáni mlčenlivostí. Ray proto schovával prototypy friendů v modrém pytli a vyndával je až když si byl jistý, že nikde v okolí nikdo není. Jednou však bylo v okolí prostě příliš mnoho lidí, a tak se ho jeho lezecký parťák Chris Walker jednoduše zeptal: "Do you have the bag of friends, Ray?" A od té doby se friendům tak prostě říká. 😊


Vliv na lezeckou kulturu

Lezecké friendy jsou dnes ikonickými symboly horolezeckého světa a připomínkou toho, jak jedna inovativní myšlenka může změnit celou kulturu a sport. Ray Jardine se stal legendou horolezectví a jeho příběh o vzniku friendů zůstává inspirací pro všechny, kteří se věnují tomuto náročnému sportu. Friendy umožňují lezcům dosahovat neuvěřitelných výkonů a volným stylem přelézat ty nejobtížnější cesty. Lezení se díky nim stalo bezpečnější a přístupnější pro širší veřejnost.


Dnešní stav

Dnes na trhu existuje mnoho různých značek a modelů friendů nebo jim příbuzným výrobkům. Co si o nich myslí sám Ray?


„Zaprvé mám pocit, že určitá část z nich je špatné kvality. Stejně jako by lidé nešli k šarlatánům na operaci mozku, není moudré svěřovat své životy levným napodobeninám friendů z horších materiálů. Za druhé, existují produkty, které jsou, alespoň podle mého názoru, teoreticky nefunkční. Jedním z příkladů jsou třívačkové mechanismy. Analogicky byla tříkolová vozidla před lety zakázána, kvůli své přirozené nestabilitě. Mnoho těchto dalších dostupných věciček je matematicky nebezpečných a já bych jim rozhodně nesvěřil svůj život. Za třetí, existuje řada takzvaných vylepšení, která ve skutečnosti nejsou ničím jiným než obcházením patentů. Předpokládám, že časem zmizí z módy – mezitím bychom si mohli uvědomit, že se kolem nich jen dělá humbuk. A konečně, nyní, když končí platnost patentů friendů, jsme svědky jejich virtuálních kopií od velkých výrobců. Věřím ve vyšší zákony, což je hlavní důvod, proč doporučuji pouze originální výrobky a ty jsou od Wild Country.“


Společnost Wild Country od sedmdesátých let rozšířila svůj sortiment na lezecké vybavení jako sedáky, helmy, hardware, oblečení i doplňky.


Recenzi na současné, ikonické friendy od Wild Country od našeho ambasadora Filipa Zaorala si přečtěte níže!

Recenze ZDE
Recenze ZDE
Recenze ZDE
Recenze ZDE
Recenze ZDE

#pureclimbing

Ray Jardine


  • narozen 1944 v Coloradu

  • pracoval jako specialista na počítačovou simulaci mechaniky vesmírných letů, formování trajektorií pro pozemské družicové a meziplanetární mise, spisovatel (napsal 10 outdoorových knih), a hlavně vynálezce a vývojář jisticí pomůcky friend

  • v 70. letech 20. století byl průkopníkem volného lezení řady yosemitských cest – těžších, než jaké se dosud lezly, a to až do stupně 5.13, včetně prvovýstupu The Phoenix (5.13a, 1977)

  • spolu s Billem Pricem vylezl jako první cestu West Face (5.11c, El Capitan) volným lezením v Yosemitech (1979)

  • poté, co při pokusu o volný přelez "The Nose" vysekal chyty (část dnes označovaná jako Jardine's Traverse), byl ostrakizován horolezeckou komunitou a je pravděpodobně nejvíce očerňovaným lezcem v historii yosemitského lezení

  • během tří let obeplul se svou ženou Jenny  svět na palubě své jachty Suka ("Seeking UnKnown Adventures")

  • je certifikovaným potápěčem Profesionální asociace instruktorů potápění (PADI)

  • v roce 1991 se začal věnovat dálkovým přechodům a vydal knihu PCT Hikers Handbook, která popisuje přechod Pacifické hřebenovky za zásadně kratší dobu s použitím vlastnoručně vyrobeného lehkého vybavení apod. Kniha byla v roce 1999 přepracována a přejmenována na Beyond Backpacking a v roce 2009 znovu přepracována a přejmenována na Trail Life

  • je nazýván "otcem ultralight trekingu", navrhl původních 12 lehkých batohů pro společnost GoLite

  • v roce 2006 podnikl se svou ženou výpravu na lyžích na Antarktidu. Sami táhli sáně s vybavením a zásobami. Cestovali 57 dní, urazili 750 mil a 8. ledna 2007 dosáhli jižního pólu

  • má vlastní firmu na outdoorové vybavení – Ray-Way Products

  • je zároveň sea-kajakářem (taky arktickým sea-kajakářem) a kánoistou (vyrábí si vlastní sea-kajaky a kánoe), pilotem větroně i rogala, parašutistou, veslařem, cyklistou, motorkářem, věnuje se snowkitingu, lyžování i výškovému horolezctví (nejvyšší vrchol Huascarán 6768 m n. m, Peru)

Mark Vallance


  • narozen v Británii v Peak District 1946, zemřel po dlouholetém boji s parkinsonovou chorobou roku 2018

  • lezec, horolezec a zakladatel firmy Wild Country

  • byl členem mnoha horolezeckých výprav, včetně expedic na osmitisícovky Broad Peak (8051 m n.m) v Pákistánu a Šiša Pangmu v Tibetu

  • byl spoluzakladatelem a členem stavebního týmu lezecké stěny Foundry v Sheffieldu – první moderní lezecké stěny ve Velké Británii

  • založil společnost Outside v Peak District

  • působil v představenstvu národního parku Peak District a byl prezidentem Britské rady pro horolezectví

  • napsal knihu Wild Country: The Man Who Made Friends, která se dostala do užšího výběru ceny Boardman Tasker Prize for Mountain Literature

  • vytvořil úspěšnou britskou horskou mapu BMC, vydávanou ve spolupráci s Harvey Maps, která začala vycházet v roce 2005 s mapou Lake District a nyní čítá již 16 map po celé Velké Británii

Wild Country Zero friend


Menší bratříčci klasických friendů, vhodné do extrémnějších dobrodružství. Ideální do tenkých spár, trhlinek, zkrátka vždy, když jsou možnosti zakládání omezené.


  • Dostupné ve velikostech  0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5 a 0.75

  • Barevně odlišené velikosti pro jednoduché řazení a rychlý výběr

  • Ohebné tělo chráněné pružnou kovovou pružinou

  • Úzká hlava s velkým rozsahem

  • Obráběná čela vaček s vysokým třením

  • Odlehčený design

  • Příjemné poutko na palec 

  • 10mm Dyneema s možností snadného prodloužení

Wild Country Friend


Za 38 let jejich existence se sice vyvinula konstrukce, ale jejich podstata zůstává stejná. Základem každé verze byl definitivní úhel vačky 13,75°, popsaný, zdokonalený a vyvinutý společností Wild Country a prověřený tisíci kilometry vylezených cest od roku 1977!  Současný robustní a spolehlivý friend kombinuje klasické prvky s významnými inovacemi. Široké, zkosené vačky mají lepší tření a zároveň jsou šetrnější ke skále. Duté osy jsou tužší a mají nižší hmotnost. Nová 12mm smyčka dyneema se snadno prodlužuje, čímž šetří čas, hmotnost i materiál při výstupu. Vnitřní konstrukce je založena na klasických základech Wild Country – zatímco dvojitá osa umožnila zvýšit rozsah friendu, friendům zůstala legendární spolehlivost i konzistence překrytí mezi jednotlivými velikostmi.


  • Dostupné ve velikostech 0.4, 0.5, 0.75, 1, 2, 3 a 4

  • Barevně odlišené velikosti pro jednoduché řazení a rychlý výběr

  • Ohebné tělo chráněné pružnou kovovou pružinou

  • Úzká hlava s velkým rozsahem

  • Široké, zkosené vačky s vysokým třením

  • Ergonomický design, příjemné poutko na palec 

  • Nízká hmotnost

  • 12mm Dyneema s možností snadného prodloužení

Wild Country Offset Zero Friend


Nové Offset Zero friendy navržené do sbíhavých spár. Dvojvelikostní friendy s asymetrickou hlavou. Ultimátní zbraň pro tzv. pin scars (sekané spáry) a malá asymetrická umístění. Mikro offset verze kultovního friendu má jednu z nejužších hlav na trhu, což znamená, že se díky mírné úpravě (17,6°) původního a definitivního (13,75°) konstantního úhlu dobře hodí do mělčích spárek. Je zkonstruována s jedinou osou, prvky z nerezové oceli a jedním z nejlepších rozsahů expanze. Vačky jsou z extrudované hliníkové slitiny, která zajišťuje maximální tření, minimální hmotnost a minimální vaklání. Jedná se o špičkový design v praxi.


  • Dostupné ve velikostech 0.1/0.2, 0.2/0.3, 0.3/0.4, 0.4/0.5, 0.5/0.75

  • Dvojvelikostní asymetrický design

  • 5 barevně odlišených velikostí pro jednoduché řazení a rychlý výběr

  • Ohebné tělo chráněné pružnou kovovou pružinou

  • Úzká hlava s asymetrickými vačkami

  • Obráběná čela vaček s vysokým třením

  • Ergonomický design, příjemné poutko na palec

  • 10mm Dyneema s možností snadného prodloužení

Nejlepší lezcův kamarád je prostě FRIEND

26. září 2023

Autor: Pavlína Hájková | Filip Zaoral | Redakce Mountainbrands.cz

Filip Zaoral


V druhé polovině sedmdesátých let minulého století přišel jistý britský lezec s převratným vynálezem. Mark Vallace, zakladatel značky Wild Country, svým friendem naprosto změnil lezecké možnosti své doby. Padesátá a šedesátá léta byla plná těžkých skob a kladiv. Také proto převažovalo hlavně technické lezení. Příchod friendů, vyjímatelných mechanických jisticích pomůcek, znamenal také příchod volného lezení.


Od těchto dob uplynulo mnoho času, Wild Country však své klíčové produkty, friendy, vyrábí dodnes. Pojďme se spolu podívat pod pokličku těchto super „udělátek“, které chce mít na sedáku každý horolezec.


Friendy fungují na principu čtyř vaček (kontaktní kusy železa se skálou), které se tím víc rozevírají, čím vyšší síla na ně působí. V praxi to znamená, že pokud do dobře založeného friendu spadnete, jeho vačky se roztáhnou a friend pád udrží. No dobrá, takových produktů na trhu je přeci spousta, v čem je tedy friend od Wild Country výjimečný?


Budeme-li brát standardní sadu šesti až sedmi kusů, přičemž všechny kusy jsou pro přehlednost barevně odlišeny (jak samotné tělo friendu, tak smyčka), důležitá je celková váha takovéto sady. S jedním nebo dvěma kousky v horách na 60 metrů dlouhých délkách moc parády nenaděláte. Potřebujete tedy celou sadu (ne-li dvě). Váha zde tedy hraje poměrně velkou roli. Zmiňovaná sada šesti kusů (velikost 0.4, 0.5, 0.75, 1, 2, 3) váží 722 gramů. Když přidáme i méně užívanou větší velikost 4, dostáváme se na 982 gramů. Tedy pod jedno kilo, což je velice slušné. Konkurenční sada od značky Black Diamond váží 723,3 respektive 981,1. Tady moc rozdílů nenajdeme. U českého výrobce Rock Empire se dostáváme na hodnoty poněkud vyšší – 836 gramů v základu.


Druhým parametrem, který je u friendů důležitý, je jejich rozsah. Každý se dá vložit do různě širokého místa. Zde se však hodnoty u všech výrobců u jednotlivých velikostních kusů příliš neliší.


Dalším důležitým číslem u každého friendu je jeho testovaná nosnost. Ta se u Wild Country pohybuje od 9kN (u malých velikostí) až po 12kN (u těch větších). Black Diamond má čísla podobná, Rock Empire v průměru o něco málo nižší.


Poslední důležitý parametr však v tabulkách nevyčteme. Jde o práci s friendem v ruce při samotném lezení. To, jak friend „chodí“, kam všude se dá založit, zkrátka a dobře, jaký z něj má člověk pocit. Musím říct, že pokud člověk leze například na chamonixské nebo jakékoli jiné žule, kde jsou krásné a pravidelné spáry, stejnou práci zastane i friend od Rock Empiru. Jakmile se však ocitnete například ve vápencových Dolomitech, kde je skála nepravidelná, spáry či díry jsou zde roztodivných tvarů, tam už rozdíl poznáte. Díky svému hladkému chodu a dvouosičkovému mechanismu (ten má i BD a RE) se friendy od Wild Country zakládají jedna báseň. Sednou i do rozšiřujících se nebo zužujících se spár. Důležitá je i flexe hlavního „drátu“ friendu. To proto, aby se dal založit jak vertikálně, tak ale i horizontálně.


Podstatnou součástí friendu je pak očko na palec. Friendy se díky němu zakládají pohodlně i v rukavicích při zimním lezení. Pomyslnou třešničkou na dortu, kterou se dle mého Wild Country friendy odlišují od BD asi nejvíce, je dvojitá smyčka. Tady BD naprosto zaspalo dobu a své friendy osazuje jednoduchou smycí, která neumožňuje tolik v horách potřebné prodloužení nebo zkrácení. U Wild Country friendů stačí smyčku zdvojit, cvaknout do ní jednoduchou karabinu a můžete lézt dál.


Sečteno a podtrženo, friendy od Wild Country jsou prostě ultimátní pomůcky do hor, ale třeba i tradičních jednodélkových přelezů, které by ve vašem gearu, pokud to s lezením myslíte opravdu vážně, neměly chybět. Sám jsem je otestoval například právě v Chamonix, Bergellu, Dolomitech nebo při prvním přelezu cesty Drobkův strop (9-) stylem greenpoint v Moravském krase.


Přijeďte si je vyzkoušet na náš stánek v rámci Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích, kde nás najdete každý rok! :-)

bottom of page