top of page

29. ledna 2024

Autor: redakce Mountainbrands | Pavlína Hájková

Jak a kde vlastně "vzniklo" lyžování? Podívejte se s Lenkou Poláčkovou Na skialpech přes hory!

#speedup

#speedup

29. ledna 2024

Autor: redakce Mountainbrands | Pavlína Hájková

Skialpem to začalo

Každý z nás už určitě někdy přemýšlel, jak se asi začalo lyžovat. V podobě, v jaké ho provozujeme dnes, na něj můžeme nahlížet tak trochu jako na bizarní sport. Koho kdy napadlo přivázat si na nohy dřevěná prkýnka, vylézt na kopec a sjíždět na nich dolů po sněhu? Lyžování má dlouhou historii. A skialpinismus a běžecké lyžování jsou vlastně jeho předchůdcem. Jak to tedy bylo?


Samozřejmě, o vzniku lyžování se vedou spory. Přece jenom ti, kteří by k tomu měli co říct, už dávno nejsou mezi námi. Nehledě na to, že lyže vznikaly v různých formách, dobách a na různých místech světa zároveň.


První doložené náznaky o existenci něčeho jako lyže se našly na malbách v čínské provincii Sin-ťiang a jsou datovány do doby již před 10 000 lety. Pravděpodobně první fyzický důkaz pochází z jezera Sindor, které leží severovýchodně od Moskvy v Rusku. Byly zde nalezeny úlomky dřevěných předmětů podobných lyžím, které pocházejí z doby asi 6000 let př. n. l. Lyžování je hluboce zakořeněno i v severské mytologii. Bůh Ullr a bohyně Skaði jsou zobrazováni jako lovci na lyžích (později považováni za boha a bohyni lyžování a lovu). Není proto překvapivé, že nejstarší skutečné lyže byly nalezeny v rašeliništi v Hotingu v kraji Jämtland ve Švédsku – a pocházejí z období 4 500 až 2 500 př. n. l.


Prapůvodní lyže byly vlastně jenom ohoblované dřevěné fošny, které sloužily k přesouvání se po sněhu z místa na místo. Podle toho mají pravděpodobně i svůj název ski. Staroseverské slovo skíð, ze kterého lze slovo ski odvozovat, znamená totiž "štípané dřevo" nebo "dřevěná deska". Lyžím předcházely jakési sněžnice, kterými např. Arméni vybavovali později i své koně. Vznikly asi tak, že si pravěký člověk obalil zmrzlé nohy zvířecí kůží a zjistil, že se méně propadá do sněhu a mimo jiné, že mu to po chlupech lépe klouže. :-)  Postupem času se sněžnice protahovaly a zužovaly, což napomáhalo klouzavému pohybu po sněhu. Zajímavostí je, že skandinávské „pralyže“ vypadaly jako pár nestejné délky, kdy jedna "lyže" byla spíš krátká odrazová tyč potažená kůží a druhá nepotažená, delší sloužila pro skluz.


Největším rozvojem prošly lyže v devatenáctém století. Kolem roku 1840 byla v norské oblasti Telemark vyvinuta konstrukce s prohnutým středem, která byla mnohem jednodušší a spolehlivější než dosavadní tvrdé rovné lyže. A tak se vývoj lyžování začal najednou soustředit na to, aby bylo jednodušší, levnější a pohodlnější. Již v roce 1930 se vyráběly lyže hliníkové, trojvrstvé a laminované. První záznamy o organizovaných lyžařských akcích nebo závodech, a tedy prvním využití lyží na sport nebo rekreaci, najdeme opět na severu – u norské a švédské armády. A to již kolem roku 1670. První známý civilní závod se konal roku 1843 v Tromsø. 


Dalším milníkem lyžování byl vynález vleku, který z této aktivity stvořil světový fenomén. Německému hoteliérovi Robertu Winterhalderovi se roku 1906 zželelo lyžařů, kteří na jeho pozemcích po každém sjezdu vybíhali zpět na kopec po svých. Sestrojil jim tedy jednoduchý vlek z lana poháněný vodní silou, který si nechal o dva roky později patentovat. Jeho vynález se postupně rozšířil do světa a sjezdové lyžování bylo na světě! První lyžařský vlek v Česku byl uveden do provozu roku 1909 ve Špindlerově Mlýně a měřil 500 metrů. Na Slovensku byl první elektricky poháněný lyžařský vlek uveden do provozu v roce 1943. Jeho trasa měřila 2570 metrů a vedla od Štrbského plesa k Solisku, přičemž zdolávala výškový rozdíl 490 metrů. 


Machři mezi skialpinisty

Za zakladatele skitouringu jsou považováni dva muži. Němec Wilhelm Ritter von Arlt, který v roce 1894 jako první s lyžemi vystoupal na třítisícovku (Hoher Sonnblick, 3106 m n. m. v Rakousku) a světoznámý skotský spisovatel Sir Arthur Conan Doyle, který je autorem titulů Sherlock Holmes nebo Pes baskervillský! V tomtéž roce absolvoval zimní průlomový "výlet" na lyžích ve švýcarském Davosu. Trasa dlouhá sedm kilometrů a ani ne tisíc výškových metrů se dnes řadí mezi běžné denní výlety, ale s tehdejší těžkou telemarkovou výbavou a skrz naprosto opuštěné, neprozkoumané hory to muselo být pořádné dobrodružství. Také při něm Doyle přišel nejen o lyže, ale i o své údajně nezničitelné tvídové kalhoty značky Harris.


Za zmínku stojí i méně známý americký pošťák John "Snowshoe" Thompson. Pravděpodobně první moderní skialpinista, který na lyžích nejméně dvakrát měsíčně rozvážel poštu po strmých svazích Sierry Nevady do odlehlých kalifornských hornických táborů a osad. S doručováním začal už v roce 1855 a jeho trasa byla dlouhá 90 mil (140 km), trvala tři dny tam a 48 hodin zpět. To vše s batohem plným pošty, který nakonec přesahoval 100 liber (45 kg). Vydržel svou profesi dělat nejméně dvacet let.


A co na to Československo?

"Moderní" skialpinismus prorazil v Čechách o dost později. Vlastně by se dalo tak trochu nadneseně říct, že je to otázka až posledních let, i když na Slovensku jsou na tom lépe. Vzhledem k charakteru našich hor nebyl moc důvod, aby v Čechách skialp získal větší oblibu – vystačili jsme si na ty naše kopečky s běžkami. Pro skialpinisty začaly být české hory zajímavé až ve chvíli, kdy technický vývoj pokročil tak, že podstatně srazil hmotnost skialpové výbavy. Dnešní skialpový komplet se dostává na váhu i okolo dvou kilogramů. S takovým vybavením na nohách se už po horách dokážete pohybovat podobně lehce a rychle jako na běžkách, ale s tím rozdílem, že výstup i sjezd je mnohem bezpečnější, pohodlnější, efektivnější, a hlavně si ho víc užijete! :-)


A proč vám to všechno říkáme? :-) Protože prostě skialpem to začalo. A tak se původně jmenoval i seriál České televize Na skialpech přes hory, kterého se Dynafit stal letos hlavním sponzorem. Pořad nově moderuje naše ambasadorka Lenka Poláčková se svým manželem Janem Poláčkem a co v seriálu můžete vidět, zjistíte níže! 

#naskialpechpreshory

Na skialpech přes hory


Seriál Na skialpech přes hory poprvé odvysílala Česká televize už v roce 2015, a to pod původním názvem: Skialpem to začalo. „To není jen název seriálu, ale i realita,“ zní úvodní slova na stránkách pořadu.


V první sérii se moderátorská dvojice Alena Zárybnická a Jiří Hölzel podívali jak do českých hor, tak do Rakouska, Itálie a Norska. Během dalších sérií sjezdili množství dalších, skialpinisticky zajímavých destinací, mezi něž patřila například i Ukrajina. „Chtěli jsme ukázat, že parádní výstupy i sjezdy si může dopřát každý, kdo má chuť. A trochu umí na lyžích. Což je podle mého názoru skoro každý Čech. Skialpinismus není jen pro namakané sportovce či mladé nevybouřené lyžaře,“ říká o motivaci a inspiraci k natočení seriálu Alena Zárybnická – skialpinistka, pilotka, moderátorka a známá meteoroložka České televize.


Letos přišla na televizní obrazovky již sedmá série serálu, který mezitím změnil název na: Na skialpech přes hory. Změnila se poprvé i moderátorská dvojice, kdy expertku na počasí Alenu Zárybnickou vystřídala herečka, moderátorka, utratrailová běžkyně a ambasadorka značky Dynafit Lenka Poláčková se svým manželem Honzou, který je na lyžích jako doma.


Letošní série má sedm dílů a můžete spolu s moderátorskou dvojicí navštívit Salzbursko a Tyrolsko. Uvidíte krásy oblastí Lungau, Grossarltal, Obertauern, Stubai, Kaunertal i Zell am See (Kaprun). Seriál bude plný nejen skialpování a tipů na výlety, ale i jiných aktivit, jako třeba návštěvy muzea cepínů, tradiční výrobny sáněk nebo jízdy na rolbě! Tvůrci nezapomněli ani na bezpečnost, která je při sportu nejdůležitější, a tak si během serálu zopakujete všechna základní skialpová pravidla ohledně lavinové bezpečnosti nebo třeba jak správně naplánovat túru podle počasí a další. Bezpečnosti je dokonce věnovaný celý poslední díl.


A kde seríál najdete? No samozřejmě na iVysílání České televize nebo na stránkách Na skialpech přes hory nebo na youtube kanále BB sport. Všechny tipy na výlety naší moderátorské dvojice najdete i s GPX souřadnicemi na webu Skialpuj.cz. Pokud by vás zajímaly podrobnosti vzniku seriálu, přečtěte si článek ČT Na skialpech přes hory časopisu SNOW.


Jednotlivé díly si můžete pustit i zde: 

  1. Epizoda: Lungau

  2. Epizoda: Grossarltal

  3. Epizoda: Obertauern

  4. Epizoda: Stubaital

  5. Epizoda: Kaunertal

  6. Epizoda: Zell Am See

  7. Epizoda: Bezpečnost


Na konec si dovolíme krátký úryvek z textu sepsaného přímo samotným Arthurem Conanem Doylem. Právě tetnto vtipný a ironický článek: An Alpine Pass on „Ski“ , který byl publikován v britském měsíčníku The Strand Magazine, rozpoutal v Británii obrovské nadšení do lyžování. Doyle tehdy dokonce vizionářsky předpověděl: „Jsem přesvědčen, že přijde čas, kdy stovky Angličanů pojedou na lyžařskou sezónu v březnu a dubnu do Švýcarska.“


"Jakmile se rozjedete, začnou se dít věci… Lyže jsou nejnáladovější věc na světě. Jednoho dne poslouchají a je s nimi zábava, aby vám vzápětí začaly škodit, i když se nezměnilo počasí ani sníh. Nejzrádnější jsou, když to nejméně čekáte. Stojíte na hraně svahu a připravujete se na rychlý skluz, vtom se vaše hůl zapíchne do sněhu mezi lyže a už letíte tváří vpřed. Nebo stojíte na rovince, ta vypadá rovná jako kulečníkový stůl, a tu zničehonic, bez sebemenšího varování, se lyže vymrští vpřed a vás nechají za sebou, zírat vleže na zádech na oblohu. Naopak když pád očekáváte, nikdy nepřijde. Kdykoliv si myslíte, že jste zcela v bezpečí, můžete se vsadit, že se něco stane. Vstoupíte na ledový svah s pětasedmdesá­tistupňovým úhlem a kličkujete po něm v prudkých traverzech, zaboříte hrany do ledu a máte pocit, že i komár na vás usednuvší by zbořil křehce vybudovanou rovnováhu – ale nic se neděje a vy v pořádku vystoupáte na vrchol. Jakmile se však otočíte na přítele a chcete si vzájemně gratulovat k výstupu se slovy „Jaký je to krásný pohled!“, už se řítíte na lopatky s lyží bůhvíproč zamotanou kolem krku."


Celý Doylův text i článek o výpravě najdete v časopisu SNOW.

Zdroje: 

bottom of page