top of page

Hory, obzvláště ty zimní, mi přirostly k srdci už v útlém dětství a celý můj život je s nimi úzce spojený. Vyrůstala jsem v rodině horolezců, takže dětství jsme trávili v bandě kamarádů převážně na písku ve skaláku a zimy na běžkách či sjezdovkách. V juniorských letech jsem hodně závodila na horských kolech a pár let se věnovala i skateboardingu. V zimních obdobích v Krkonoších jednoznačně vládly lyže. Největší zábava pro nás byla hned za prvním smrkem skočit do lesa mimo sjezdovky! Ve 14 mě přestalo bavit čekaní ve frontách na lyžařské vleky, a tak jsem se rozhodla prodat na Aukru svoje sjezdové vybavení a pořídit si první skialpinistický set. (Fun fact – utržená částka mi tenkrát stačila pouze na skialpinistické lyže bez vázání :)) a tak se celá rodina (včetně babiček a dědečků) musela složit na zbytek vybavení. (Děkuji!)).

Posledních 17 let se v zimě věnuji především skialpinismu a z toho 9 let závodně. Na svém kontě mám mnoho účastí na českých i mezinárodních soutěžích po celé Evropě, kde cinkly i nějaké ty medaile. Velmi si vážím dvou celkových vítězství českého poháru, 3. místa v Středoevropském poháru, dvou vítězství celé skotské série závodů SkimoScotland, vítězství na mistrovství Velké Británie v Glencoe a čtyř prvních míst v závodě O dřevěného Krakonoše (ČP), který je podle mě nejhezčím závodem v ČR.

Za svůj největší úspěch však považuji to, že jsem u závodního sportu vydržela tak dlouho (smích). Osobně závody beru hlavně jako místo setkávání se přáteli, sdílení společných zážitků a překonávání svých vlastních limitů. Skialpinismus pro mě představuje jednak absolutní volnost pohybu v zimních horách, ale také svobodu myšlení, klid, vděčnost a pokoru.

Když není sníh, tak poslední roky hodně běhám v horách. Postupně během let jsem se dopracovala až na závodní vzdálenosti kolem 50 km, které mě teď baví asi nejvíce. Čím techničtější, bahnitější terén, tím více moje horské srdce plesá. Na běhu miluji volnost, jednoduchost a dostupnost. V podstatě potřebujete jenom pár tenisek a vůli vyběhnout. Ráda si vybírám běžecké závody na místech, kde jsem nikdy předtím nebyla. Mimo naplňování svých závodních ambicí tímto způsobem ráda objevuji nové kraje a poznávám místní lidi a kulturu. Delší závody v sobě schovávají malé příběhy, vzestupy a pády a překonávání drobných či větších krizí, někdy pocit flow (stav mysli, kde se maže pojem o čase a vy jste plně pohlceni v aktivitě a podáváte s lehkostí ten nejlepší možný výkon). Člověk se o sobě často hodně naučí a řada poznatků se dá aplikovat i v každodenním životě.

S Dynafit partou jsem začala spolupracovat už před 9 lety. Již tenkrát byli jedničkou na poli skialpinistických produktů. Za léta společné spolupráce se neskutečně vyhoupli v běžeckém segmentu a dnes se řadí k lídrům na trhu v oblasti horských běžeckých bot. V náročných horských podmínkách a závodech výsledek často závisí nejen na fyzičce, zkušenostech a na odhadu počasí a sil, ale i na kvalitě vybavení. V tomhle ohledu se na Dynafit produkty mohu 100% spolehnout a dopomohly mi k nejednomu úspěchu. V nejbližší době se společně můžeme potkat na skialpových závodech českého, slovenského či polského poháru, na Snow Leopard Day na Dolní Moravě nebo na svazích Krkonoš.

Joží Macková

Highlights

2017-23

Trojnásobná celková vítězka Českého poháru ve skialpinismu

2017-18

Vítězka Mistrovství Británie ve skialpinismu v Glencoe + 2-krát celková vítězka Britského poháru ve skialpinismu

2022

Tryschant Sky race 42K 2600m - 3rd place women overall (AUT)

Ambasador DYNAFIT

bottom of page