top of page

Trailhero

Trailhero je projekt společnosti Dynafit, který se věnuje podpoře "rekreačních" běžců, kteří jsou ale aktivní součástí regionální běžecké komunity.

 

"V posledních letech se kolem celého trail runningu vytvořila silná a zapálená komunita. Pro ty, kteří v něm teprve začínají nebo chtějí zvýšit svou laťku, jsou zejména ambiciózní rekreační sportovci důležitým motivačním a inspiračním bodem," poznamenal Alex Nehls, mezinárodní marketingový ředitel společnosti DYNAFIT. "Prolínají se s komunitou jako kolegové, vědí o všech výzvách tohoto sportu a obvykle mají silný vztah k běžcům ve svém okolí. Programem DYNAFIT Trailhero chceme tyto sportovce podpořit a obecně tak dále etablovat trailový běh."


Úspěch programu dává společnosti DYNAFIT za pravdu: v roce 2017 zahájil Dynafit hledání prvních Trailheros. Mezitím se program prosadil na mezinárodní úrovni. Pro trailovou sezónu 2022 značka napočítala zhruba tisíc přihlášek. Program DYNAFIT Trailhero se také osvědčil jako odrazový můstek pro působivé kariérní starty, například pro 32letou Rosannu Buchauerovou. V roce 2017 položila základ své kariéry na mezinárodním závodním okruhu. Dnes je součástí týmu DYNAFIT Athlete Team, počítá se mezi jedny z nejlepších trailových běžkyň v Německu a v roce 2022 se zúčastnila mistrovství světa v trailovém běhu v Thajsku a obsadila páté místo v CCC na legendárním UTMB.

Odmala jsem dost sportoval, hlavně hokej a fotbal, ale nikdy jsem se tomu nevěnoval naplno. Pokud jde o hory, nepocházím z rodiny, která by k nim měla nějaký zvláštní vztah. Spíš obráceně, zbytek rodiny se docela dost bojí výšek. S rodiči jsme často jezdili na kola a procestovali prakticky celé české hory. Několikrát jsme byli i v Rakousku nebo Švýcarsku. Právě ve Švýcarsku, kde jsem poprvé viděl alpské velikány, jsem trošku zalitoval, že na kole se nedá dostat až na úplné vrcholky. Takže jsem po rodičích vyškemral alespoň túru na dvoutisícový Pilatus. Tam jsme samozřejmě šli skoro bez vybavení a prakticky bez vody – no prostě klasičtí Češi v horách. 

Na vejšce v Praze jsem skončil s hokejem a začal běhat (po silnici). A to mě strašně chytlo. Docela rychle jsem se vyběhal a dostal se u půlmaratonu pod 1:20. Pak se u mě projevily zdravotní potíže a musel jsem s běháním přestat. Poté už jsem se k běhu systematicky nevrátil, protože mi poměrně dost času zabíralo studium dvou vejšek najednou. Na hory jsem se dostal jen příležitostně, hlavně na výlety do Krkonoš.

Horám jsem naplno propadl až na Erasmu, kam jsem jel do norského Bergenu. Bergen je město ve fjordech, kde pořád prší, ale když neprší, je to úplný ráj na zemi! Což je tak jednou, dvakrát týdně. Všichni Norové pak vylezou ven a jdou do místních hor. Ta jejich láska k pohybu na horách je úplně nakažlivá. Díky tomu, že jsem v Norsku měl svoje auto, procestoval jsem v první polovině semestru strašně moc míst. V druhé polovině jsem se už jen učil. Škola byla o dost těžší a stejně byla pořád tma!

Po skončení studií jsem začal mít konečně pořádně čas na hory a vrhnul se naplno do horské turistiky. Během pandemie jsem chodil na 30–40km hiky po Krkonoších. Jak jsem chodil pořád po stejných trasách, snažil jsem se ty nudnější pasáže zrychlit a začal je běhat. Pohorky jen ustoupily trailovkám a turistický batoh se změnil ve vestičku. Postupem času jsem se začal osmělovat i k běhání v Alpách, hlavně v Dolomitech. Definitivní zlom přišel minulý rok s programem Dynafit Trailhero, kterého jsem se účastnil. To ve mě podnítilo ještě větší motivaci věnovat běhání více času a posouvat se dál. Ty pokroky jsou na běhání po horách to nejlepší. S každým dalším výběhem doběhnete výš. Proběhnete to místo, kde jste minule přestali běžet a dál jen šli, až jednou vyběhnete úplně na vrchol.

běžec, skialpinista

Hory, příroda a pohyb jsou neodmyslitelnou součástí mého života. Běhám, skialpuji, jezdím na kole a učím se lézt. S během jsem sice začínala na silnici, ale jakmile jsem přičichla k trailu, bylo mi jasné, že to je to, co mi dává smysl. Trailrunningu se jako vášnivý hobík věnuji přibližně tři roky, ale do hor jsem se proběhala teprve nedávno. Až zde jsem se přesvědčila, že zázraky a zážitky se dějí za hranicí komfortní zóny.

Běh pro mě není jen o tempech a časech. Je pro mě životním stylem a terapeutem. Nastavuje mi disciplínu, dává mi pocit volnosti a vytyčuje cíle. Překonat sebe sama a posouvat své limity je pro mě tou nejcennější trofejí, jelikož někdy jsme sami sobě tím největším soupeřem.

Účastnila jsem se silničních závodů od 5 km po půlmaratony, trailových závodů, štafetových běhů, horských trailů a maratonu. Také jsem již okusila své první ultra. Tento rok, pokud zdraví dovolí, bych chtěla čelit své zatím největší výzvě, a to pokořit převýšení 3500 výškových metrů na 50km trati v Alpách – KAT100.

běžkyně, skialpinistka, cyklistka a začínající lezkyně

Už ako dieťa som bola veľmi súťaživá a bavili ma všetky športy. Popri základnej škole som sa venovala tancovaniu a navštevovala 10 rokov súkromnú umeleckú školu. Počas ZŠ som hrávala za školu volejbal a neskôr som behávala krátke vzdialenosti. Potom som niekoľko rokov prestala so športom a podľahla hektickej puberte. V roku 2018 som začala behávať a na plno som tomuto športu podľahla. Rok na to som začala pretekať Spartan Race, kde sa mi podarilo na Majstrovstvách Európy v Taliansku vybojovať 1.miesto vo svojej vekovej kategórií. Na pretekoch sa mi predovšetkým páčila príroda a kopce. A tak som v tom pokračovala rok a nakoniec som ostala len pri samotnom behu v prírode, ale i na betóne. 

Prírodu som si zamilovala natoľko, že ak mám voľno v tréningu rada zájdem na turistiku, lyže, skialpy v lete na horský bicykel, ktorý taktiež veľmi obľubujem. V roku 2021 som prechádzala náročným obdobím, stratila milujúceho človeka a jediné útočisko sa stala príroda. Od roku 2021 som do kosti podľahla behu v prírode, jedine tam cítim ako mi všetko okolo rozumie, ako tam patrím a môžem lietať, byť nekonečne voľná a v neposlednom rade cítim ako stratený blízky človek stojí pri mne. Beh mi dal silu a stal sa mojím životom. Začala som viac trénovať behy do vrchu - ak srdce pumpuje, nohy tvrdnú vtedy ma to začína baviť najviac. Rada zdolávam všetko kde si ľudia myslia, že končia hranice. Dokážeme všetko po čom túžime, beh mi dal disciplínu a naučil ma pravidelnosti, vôňa v prírode ma poháňa vpred, každý vrchol je ak splnený cieľ, zbeh čím je ostrejší tým viac lietam, terapeut je príroda a pokoj v nej :-).

Pretekanie som vraj „zdedila“ po svojom tatinovi. Milujem atmosféry a adrenalín na pretekoch, no predovšetkým, že pretek nemá hranice a dokážem vždy ísť za ne. Vždy sa možno nájde niekto lepší, ale ja chcem byť najlepšou verziou seba. Cesta je cieľ a ja sa vždy teším na každú jednu cestu, pretože aj keď to bolí je to dobrá bolesť a tak to mám rada.

bežec, rekreačná cyklistka, milovníčka každého športu v prírode, manažérka ľudských zdrojov a mzdár

Od dětství miluji pohyb. Studoval jsem sportovní gymnázium, kde jsem získal cenné znalosti a začínal zdokonalovat svou fyzickou zdatnost v mnoha sportovních disciplínách, hlavně v desetiboji. V současnosti se soustředím hlavně na skialpinismus, horský běh do vrchu – vertical a překážkové závody. 

Skialpinismu se intenzivně věnuji tři roky. Je pro mě výzvou, ale také mě neskutečně naplňuje. Miluji ten pocit, když zdolávám vrcholy a překonávám sám sebe. To platí také pro trailový běh. Obojí s bonusem pohybu v krásné přírodě, kde se dokážu odreagovat od každodenního shonu. Překážkové závody pro mě představují skvělou kombinaci fyzického výkonu, taktického uvažování a adrenalinového zážitku. 

Sportování a aktivní životní styl jsou důležitou součástí mého života. V současnosti pracuji pro Sachasport, který je jedním z kompetenčních center Dynafit, a to mi umožnilo spojit mou lásku ke sportu s prací. Mám díky tomu možnost sdílet své zkušenosti a znalosti s ostatními sportovními nadšenci a pomáhat jim dosáhnout jejich cílů. Značka Dynafit je pro mě srdcovou záležitostí. Je to značka, které věřím a která mi pomáhá se posouvat dál. Jsem jejím pyšným ambasadorem a zkušenosti s ní rád předávám dál našim zákazníkům.

skialpinista, specialista běhu do vrchu, milovník překážkových závodů

bottom of page