top of page

V ústí Malé Studené doliny, pod Lomnickým hřebenem, v nadmořské výšce 1475 m, vyrostla v roce 1943 dřevěná chata. Postavil ji Štefan Zamkovský (1907–1961), původem z Levoče, jako svůj soukromý podnik. Kromě turistů a horolezců se na chatě za druhé světové války často zdržovali političtí uprchlíci z obou stran Tater a úkryt zde našly i manželky a děti partyzánů z tatranských osad. Poté chata vystřídala několik majitelů a má za sebou dlouhou historii.

V roce 2002 pořádala Zámkovského chata 1. ročník Nosičskej stovky – Memoriál Juraje Petranského. Účastníci tohoto závodu mají za úkol vynést náklad o hmotnosti 100 kg z Hrebienoku k chatě. Juraj Petranský (1973-–2000) byl nosič, který zahynul ve sněhové lavině při vynášení materiálu na Téryho chatu. O popularitě závodu svědčí i nárůst účastníků v posledních letech.

Majitel a personál Zamkovského chaty nezapomínají na jejího stavitele, původního majitele a prvního chataře. Interiér jídelny doplňují Zamkovského fotografie z doby výstavby a prvních let chaty.

Díky Téryho a Zbojnické chatě je Malá Studená dolina jednou z nejnavštěvovanějších ve Vysokých Tatrách. Zamkovského chata je často cílem nenáročných výletníků. Chatu podporuje společnost SALEWA.

Zámkovského chata

Highlights

Ambasador SALEWA

bottom of page