top of page

Lezecké sporty v souladu s přírodou. SALEWA dále investuje do konopných materiálů.

Více než polovina výrobků nové lezecké kolekce Lavaredo jaro/léto 2023 je vyrobena až z 53 % z konopí. „Tento přírodní materiál toho může hodně nabídnout – díky němu budou naše tkaniny více udržitelné."

Konopí je přírodním a všestranným materiálem. Roste téměř všude, v různých klimatických podmínkách. Výroba konopí nevyžaduje téměř žádnou vodu a rostlina roste bez potřeby škodlivých herbicidů a pesticidů. Tato důležitá průmyslová plodina však zůstala více než jedno století nevyužita. Dnes se výhody konopí znovu oceňují, zejména v oblasti vysoce kvalitního oblečení. V Jižním Tyrolsku, kde kdysi pěstování konopí hrálo důležitou roli a Itálie byla předním mezinárodním výrobcem materiálů s obsahem této rostliny, se nyní průmyslové konopí znovu pěstuje i zpracovává.


Jihotyrolská společnost Salewa, která je odborníkem na horské sporty, se zasadila o to, že se od roku 2016 kultivace konopí do Itálie znovu vrací. Salewa toto přírodní vlákno používá ve svých kolekcích. Nejenže má průmyslové konopí výjimečné renomé ohledně udržitelnosti, nabízí i přirozeně funkční vlastnosti oblečení na horské a sportovní aktivity. Konopí reguluje teplotu i vlhkost, je vysoce prodyšné, zabraňuje tvorbě pachů a rychle schne. Je také velmi pevné a odolné proti znečištění.

Salewa před dvěma lety poprvé představila alpské konopí ve své kolekci, ve které použila inovativní hybridní technologie. Kolekce Lavaredo je určena zejména pro vyznavače lezeckých sportů. V této nové kolekci Salewa používá přírodní materiály a potvrzuje svůj závazek k regionální oběhové ekonomice. Deset procent zisku z této kolekce navíc investuje do místního pěstitelství.


„Konopí toho může hodně nabídnout, díky němu budou naše tkaniny více udržitelné. Tato rostlina má měkké dřevité lýkové vlákno, přirozeně regeneruje půdu a snižuje uhlíkovou stopu. Jako značka horských sportů se snažíme o ochranu přírody. V osobní rovině vidíme hory jako místo ke zklidnění, nalezení inspirace, místo plné úžasných zážitků, které je domovem i pracovištěm mnoha lidí. Chceme toto krásné místo chránit pro další generace. Jsme velmi potěšeni, že je naše kolekce Lavaredo tak úspěšná a že nyní můžeme představit už její třetí edici s novými barvami a styly na jaro a léto 2023,” říká Christine Ladstätterová, manažerka pro inovace a speciální projekty společnosti Salewa.


Lezecká kolekce Lavaredo s alpským konopím nyní obsahuje 25 výrobků, které mají značku Salewa Committed a vyrábějí se podle přísných ekologických norem a standardů sociální odpovědnosti, které procházejí nezávislým auditem. Alpské konopí se představuje i jinde – je součástí i dalších outdoorových kolekcí Salewa 2023: Alpine Life a Puez. Ve své lezecké kolekci Salewa používá osvědčenou směs vláken s konopím jako hlavní součástí, spolu s organickou bavlnou, recyklovaným polyesterem a elastanem. Výsledná tkanina je pevná, ale stále měkká, pohodlná a velmi příjemná na dotyk. Pro zajištění elasticity při náročném pohybu a odolnosti proti oděru, kterou lezení na stěny a strmé skály vyžaduje, se jihotyrolští textilní specialisté spoléhají na hybridní materiály obohacené o osvědčenou a schválenou technologii Durastretch. Inspirací pro vzhled této kolekce jsou Dolomity, které jsou domovem této značky. Kolekce zaujme svými decentními, ale přesto výraznými zemitými odstíny.

Recenze ZDE
Recenze ZDE
Recenze ZDE
Recenze ZDE
Recenze ZDE

#puremountain

  • Znovuobjevení: Průmyslové konopí nyní znovu přichází na scénu. Tato přírodní plodina bývala v Itálii dříve velmi důležitá, ale v 60. a 70. letech minulého století upadla v zapomnění, a to v souvislosti s užíváním marihuany jako volnočasové drogy.


  • Podstoupení rizika: Salewa přetváří způsob použití konopných vláken a hledá způsoby, jak překonat praktické i legislativní překážky.


  • Pochopení: Salewa si je vědoma potenciálu tohoto přírodního materiálu, který je alternativou syntetických vláken, a používá tak materiál na výrobu funkčního oblečení na horské sporty se sníženým dopadem na životní prostředí.

  • Lokální působení: Konopí se mimo jiné zasévá, pěstuje a sklízí přímo v oblasti ústředí společnosti Salewa – v Bolzanu.


  • Holistický způsob myšlení: Spolupráce s regionálními partnery z různých odvětví (pekaři, dodavatelé stavebních materiálů atd.) k využívání všech částí konopí.


  • Náprava v oblasti klimatických změn: Propagace pěstování konopí v Alpách znamená využívání rostliny, která přináší zpět ztracenou biodiverzitu, obnovuje živiny v půdě, nepoužívá téměř žádnou vodu ani pesticidy a podílí se na odstraňování CO2 z ovzduší.

LAVAREDO HEMP POCKET T-SHIRT M


Přírodní, pohodlné a funkční tričko Salewa Lavaredo Hemp Pocket T-Shirt je vyrobeno z 55 % z konopného vlákna a ekologicky šetrné, 100% organické bavlny. Díky čistě přírodním vláknům zajišťuje tričko vysokou míru prodyšnosti, termoregulaci a přirozený odvod vlhkosti během intenzivních lezeckých aktivit na zdi i na horském útesu. Pánský model trička Lavaredo Hemp Pocket T-Shirt bude k dispozici ve dvou různých barvách od jara 2023.


Hlavní charakteristiky:
Doporučená maloobchodní cena: 60 eur
Hlavní materiál: Alpine Hemp Jersey 175 g/m² (55 % konopí, 45 % organická bavlna)
Hmotnost: 160 g (50/L)
Velikost: 46/S – 54/2X
Barvy: Autumnal, Java Blue


LAVAREDO HEMP HOODED JACKET M/W


Bunda s kapucí Salewa Lavaredo Hemp Hooded Jacket je navržena k použití v drsném horském terénu a je vyrobena z alpského konopí (49 % konopí, 40 % organická bavlna, 11 % polyester), které nabízí přirozené pohodlí při nošení, vysokou prodyšnost, termoregulaci a odolnost proti oděru. Je vybavena přiléhavou kapucí, která příjemně sedí pod helmou, ergonomickými rukávy a rameny, a navíc má elastické švy pro lepší volnost pohybu. Tato bunda má dvě kapsy na zip a bude vaším funkčním a stylovým společníkem při lezení. Bunda Lavaredo Hemp Hooded Jacket bude dostupná ve třech barevných provedeních v dámském i pánském modelu od jara 2023.


Hlavní charakteristiky:
Doporučená maloobchodní cena: 125 eur
Hlavní materiál: Alpine Hemp Jersey 350 g/m² (49 % konopí, 40 % organická bavlna, 11 % polyester)
Postranní vložky: Materiál Durastretch bez PFC, certifikát bluesign® 151 g/m² (85 % polyester (82% recyklovaný), 15 % elastan)
Hmotnost: 435 g (dámské velikosti 44/38), 540 g (pánská velikost 50/L)
Velikost: 38/32 – 48/42 (dámské velikosti); 44/XS – 56/3X (pánské velikosti)
Barvy: Syrah, Iantana Pink, Oatmeal (dámské modely); Autumnal, Dark Olive, Java Blue (pánské modely)


LAVAREDO HEMP RIPSTOP PANT M/W


Kalhoty Lavaredo Hemp Ripstop Pant obsahují více než 50 % přírodních vláken a jsou kombinací funkčních vlastností pro lezecké sporty, přirozené odolnosti a pohodlí. Hybridní materiál, ze kterého jsou vyrobeny, obsahuje přirozeně prodyšné konopí, recyklovaný polyester a elastan, které zajišťují dlouhodobou odolnost a flexibilitu při činnostech, které vyžadují velký rozsah sportovních pohybů. Tyto lezecké kalhoty mají záševek v rozkroku a měkký upravený pas, který je pohodlný pod výstrojí a zajišťuje kompletní volnost pohybu.


Hlavní charakteristiky:
Doporučená maloobchodní cena: 130 eur
Hlavní materiál: Alpine Hemp Ripstop 205 g/m² (53 % konopí, 44 % polyester (recyklovaný), 3 % elastan)
Hmotnost: 280 g (dámské velikosti 42/36), 300 g (pánská velikost 50/L)
Velikost: 40/34 – 48/42 (dámské velikosti); 46/S – 54/2X (pánské velikosti)
Barvy: Black out, Syrah, Golden Brown (dámské modely); Black out, Dark Olive, Golden Brown (pánské modely)

LAVAREDO HEMP CROP HOODIE W


Mikina s kapucí Lavaredo Hemp Crop Hoodie je ideálním společníkem při horolezeckých aktivitách a je vyrobena více než z 50 % z přírodních materiálů. Mikina má hybridní konstrukci, zkrácený střih a je vyrobena z konopných, bavlněných a polyesterových vláken, které přirozeně odvádějí vlhkost a předcházejí zápachu. Má čtyřsměrné elastické vlastnosti, které skvěle fungují i na intenzivnějších nebo problémových trasách. Bude k dispozici jako dámský model ve dvou barvách, od jara 2023.


Hlavní charakteristiky:
Doporučená maloobchodní cena: 100 eur
Hlavní materiál: Alpine Hemp Jersey 350 g/m² (49 % konopí, 40 % organická bavlna, 11 % polyester)
Hmotnost: 450 g (42/36)
Velikost: 38/32 – 48/42
Barvy: Syrah, Oatmeal

Představujeme vám hlavní modely lezecké kolekce Lavaredo pro rok 2023, které obsahují konopné materiály

15. února 2023

Autor: Salewa PR

bottom of page