top of page

Heslo kolekce BLACKLIGHT – rychle a nalehko!

Oficiální popis lyže od tohoto ostříleného výrobce skialpového materiálu tvrdí, že se jedná o nejuniverzálnější lyži v řadě Blacklight. Tedy o lyži, která je vhodná do všech sněhových podmínek a každého terénu. Smělé tvrzení, že? I proto, abychom si toto tvrzení ověřili, jsme ji testovali.

Zjistili jsme, že není vůbec daleko od pravdy. V námi testované délce 172 cm je to opravdu univerzálka v nejširším slova smyslu, kromě těžkých vah a milovníků prašanu po pas uspokojí každého skialpinistu. Příjemných 88 milimetrů je přesně tak akorát, aby nás lyže ještě hodně bavila při chůzi do kopce a zároveň nám nabízí dostatek plochy a opory na to, aby nám chutnala i jízda z kopce. Ale nepředbíhejme. 


Čistě skialpové DNA s vychytanou konstrukcí


Dynafit není značka primárně pro freeride a big mountain, i když lyže s rozměry atakujícími 100 milimetrů pod botou v kolekci najdeme. Dokonce mají i v názvu „Free“. Nicméně těžiště Dynafitu leží v oblasti klasického skialpinismu ve všech jeho podobách, od pohodové „buď fit“ túry po večerní sjezdovce až po vysoce výkonnostní a závodní skialpinismus. A přesně tohle široké skialpové DNA v sobě model Blacklight 88 má. Při prvním seznámení máte pocit, že si na nohy berete celkem subtilní touringové žiletky. Ale na ten druhý a třetí…


Za zmínku jistě stojí samotná konstrukce lyže. Vrchní nosná vrstva se skládá ze 100% karbonu. Konstrukční zkratka UD v názvu karbonového úpletu značí speciální jednosměrné uspořádání karbonových vláken. Odlišnost od klasické karbonové konstrukce (dvou- nebo třísměrný úplet) je ve vyšší pevnosti při zachování nízké hmotnosti. Jádro lyže je celé z paulovnie a obaluje ho 3D konstrukce: kombinace ABS bočnic vedených téměř po celé délce lyže a capového obalu. Vše s cílem snížit celkovou hmotnost (hlavně před a za vázáním) při zachování pevnosti a stability. Lyže je celkově velmi pevná v torzi, tak akorát měkká ve flexi a celkově skvěle ovladatelná. 


Lyže disponuje rockerem ve špičce i v patě. Velikost, respektive délka rockeru je citlivě nastavena pro každou jednotlivou délku jinak. Asi i díky tomu je délka efektivní hrany pocitově vždy tak akorát. A jako třešničku na dortu můžeme zmínit speciální tovární závodní úpravu skluznice. 


Univerzálnost má svoje limity. Nebo ne?


Odpověď na tradiční otázku, kde má univerzálnost své limity a zda jsme schopni je najít a pojmenovat, je v případě modelu Blacklight 88 proklatě těžká. V redakčním testu jsme lyži poctivě zkoušeli v různých podmínkách, stoupali na ní v lese, na pláni, ve strmém svahu i chodili po rovině. Zkoušeli ji testeři s rozdílnými hmotnostmi. A limitů, které samozřejmě spoludefinuje konkrétní testovaná délka, jsme našli jen velmi málo. Jediný, který lze jasně označit, je při využití lyže těžšími lyžaři. 


Komu je lyže určena?


Jinak je pro všechny a skoro pro všechno. Opravdu. Těžší váhy by měly sáhnout po nejdelší variantě 178 cm. V délkách 165 a 172 lyže skutečně poslouží velmi širokému spektru lyžařů. Nejvíce ji ocení ti, kteří chtějí být rychle a s minimem námahy na vrcholu a až potom si užít jízdu dolů. Zcela plnohodnotně poslouží jak kondičním skialpinistům, tak i na náročných akcích expedičního charakteru. Je vyladěná do nejmenších detailů a její chování při jízdě je velmi intuitivní. Kdo se chce přibližovat svým limitům, jak při jízdě, tak při stoupání, s Dynafit Blacklight 88 se nesplete.

Recenze ZDE
Recenze ZDE
Recenze ZDE
Recenze ZDE
Recenze ZDE

#blacklight

Lyže BLACKLIGHT 74, 80 a 95


Lyže Blacklight se vyrábí i v šířkách 74, 80 a 95 mm, můžete si proto vybrat přesně ty, které budou splňovat všechny vaše požadavky. Modely vycházejí ze stejného konceptu, liší se ve váze, designu a samozřejmě šírce. Oceníte-li hlavně nízkou hmotnost, jednoznačnou volbou pro vás je model Blacklight 74. Jste-li spíše milovníkem prašanu, bude se pro vás hodit model Blacklight 95.

Unisex a dámské lyže BLACKLIGHT 88 


Blacklight 88 váží sotva 1140 gramů (při 172 cm) s šířkou 88 mm, což z nich dělá nejlehčí všestranné lyže od značky Dynafit. Název Blacklight kombinuje slovo „black“ pro svou barvu, která představuje 100% karbonovou konstrukci, a slovo „light“, což znamená, že se jedná o velmi lehkou lyži s luminiscenční charakteristikou. Blacklight není samozřejmě jen název produktu, ale i příslib. Lyže je dokonale technicky vyladěná, designově prémiová a zaměřená na to podstatné – rychlost. Blacklight 88 má 100% karbonovou horní vrstvu „UD“. UD je zkratka pro jednosměrné („uni“) uspořádání karbonových vláken. Ve srovnání s klasickou karbonovou konstrukcí propůjčuje UD karbon vyšší pevnost v tahu a větší odolnost při zachování nižší hustoty. Blacklight 88 má 100% prémiové dřevěné jádro z paulovnie. Rocker konstrukce a vykrojení jsou přizpůsobeny každé velikosti lyží, což je na trhu skialpinismu jedinečná vlastnost. Díky tomu je efektivní délka hrany rovnoměrně úměrná každé velikosti, což jí umožňuje fungovat nezávisle na velikosti. Aby byl zajištěn nejlepší možný přenos síly z lyžaře na lyže, jsou lyže konstruovány s plnou boční stěnou ABS. Skluznice má navíc speciální závodní zbroušení. Vyrábí se i v obdobné dámské verzi, přizpůsobené konstituci něžného pohlaví.


Délky: unisex 158 cm – 184 cm, dámské 141 – 165 cm

Rozměry: unisex 123-88-111 mm / 124-89-112 mm

Rádius: unisex 18,5 m / 20 m, dámské 14–18,5 m

Hmotnost: okolo 1140 g dle délky

Pásy Speedskin BLACKLIGHT PRO


Nová technologie PIN-SKIN upnutí pásů pro BLACKLIGHT PRO dokonale sjednocuje pásy a lyže a jsou dělané přímo pro model lyží BLACKLIGHT PRO. Díky novému systému již nejsou pásy připevněny k patce a nenapínají se přes ni. Pásy jsou ukotveny malým čepem s odpovídající vložkou přímo v lyži. Tento systém nejen šetří čas při přezouvání pásů, ale i snižuje zbytečnou hmotnost a zajišťuje perfektní souhru lyží a pásu. Model pásů je Race Pro 2.0 od značky POMOCA.


Skluz: 171 kcal/h

Grip: 38 g/cm2

Hmotnost: cca 168 g při 165 cm

Unisex touringové lyže BLACKLIGHT PRO


Speed-touringové lyže Blacklight Pro, které jsou závodně orientované, mají  šířku lyže v oblasti pod vázáním 80 mm a jsou nejlehčím modelem své třídy díky své hmotnosti 910 gramů. Byly vyvinuty speciálně pro profesionální skialpinisty, kteří chtějí podávat co největší výkony ve vysokohorském terénu. Velkou předností lyží Blacklight Pro je způsob připevnění pásů. Díky inovativnímu systému PIN-SKIN není pás připnutý na konci lyže, ale za pomoci malého pinu a vhodného insertu, který se ukotví přímo do lyže. Tento systém šetří čas při připevňování pásu, zvyšuje schopnost klouzání a redukuje nadbytečnou hmotnost, což je v náročném terénu zcela zásadní. Ostatní parametry jsou obdobné jako u ostatních modelů Blacklight.


Délky: 158 cm – 165 cm – 172 cm – 178 cm

Šířka: 80 mm

Hmotnost: 910 gramů  (165 cm)

MOC: 19 500 Kč

Kolekce DYNAFIT BLACKLIGHT

Vázání BLACKLIGHT


Blacklight je 280 g lehké, minimalistické skialpinistické vázání, navržené pro rychlé výstupy bez kompromisů při sjezdu. Poskytuje prostor 10 mm pro nastavení délky a umožňuje tak přizpůsobení pro různé velikosti bot. Bajonetový tvar paty umožňuje extrémně vysoký přenos síly z vázání na lyži, což zvyšuje reaktivitu a výkon při sjezdu. Step in Side Towers systém ulehčuje nástup do špičky vázání o 30% a zároveň zvyšuje boční stabilitu během sjezdu. Blacklight mají dvě výšky podpatěnky pro výstup, které jsou rychle a snadno ovladatelné hůlkou. Vypínací síla vázání je v laterálním směru plně nastavitelná od 5–12 DIN. Vertikální vypínací síla je pevná. Pro větší bezpečnost ve zledovatělých podmínkách lze k vázání připevnit haršajzny. Kromě toho může být vázání Blacklight vybaveno samostatně dostupnou brzdičkou. Jako všechna DYNAFIT vázání je Blacklight vyvinuto a vyrobeno v Německu a má doživotní záruku DYNAFIT.


V kolekci Blacklight najdete i vázání BLACKLIGHT Long Travel, které má mimořádně dlouhý rozsah nastavení (50 mm) a váží přitom s brzdičkou jen o 140 gramů více.


Hmotnost: 280 gramů

Rozmezí nastavení: +/- 5 mm 

DIN: 5–12

MOC: 11 450 Kč systém ulehčuje nástup do špičky vázání o 30 % a zároveň zvyšuje boční stabilitu během sjezdu. Blacklight mají dvě výšky podpatěnky pro výstup, které jsou rychle a snadno ovladatelné hůlkou. Vypínací síla vázání je v laterálním směru plně nastavitelná.

Unisex touringové boty BLACKLIGHT


Díky karbonovému skeletu jsou boty Blacklight špičkovým modelem nové série TLT kombinující lehkost a tuhost. Se svojí minimalistickou hmotností 990 g šetří boty vaši energii, protože na nohou nemáte ani o gram více. Šedesátistupňový rozsah komínu se postará o to, abyste se v botách TLT X cítili při výstupu přirozeně. Oproti mnoha dalším lehkým botám vás TLT X jasně přesvědčí i po cestě z kopce dolů. Inovovaný uzavírací systém Twistfit umožňuje rychlou, přesnou a snadnou regulaci boty pomocí kolečka. Speciální celoobvodové upínání zabezpečÍ nejen pevné držení na nártu, ale také v oblasti paty, takže je noha stabilní a poskytuje skvělý přenos síly při sjezdu. Díky optimalizované

konstrukci Ultra Lock 5.0 se můžete rychle a snadno přepnout z režimu chůze na režim lyžování. Nové vnitřní botičky Dynafitter 5 jsou tepelně formovatelné, takže se naprosto přizpůsobí vašim nohám. Jako všechny skialpinistické boty DYNAFIT jsou i TLT X ručně vyrobené v italské Montebelluně a mají doživotní záruku.


Velikosti: 23–30,5 (Mondo Point)

Hmotnost: 990 gramů

MOC: 19 500 Kč

21. března 2023

Autor: Michael Turek - časopis Snow | Dynafit PR | redakce Mountainbrands.cz

Kolekce DYNAFIT BLACKLIGHT je koncipována pro skialpinisty, jejichž heslem je: rychle a nalehko. Všechny lyže mají karbonovou konstrukci a jádro z velmi lehkého dřeva paulovnie plstnaté, a tak jsou ideální pro speed touring, kdy od lyží očekáváte lehkou váhu na stoupání, ale nechcete se připravit o kvalitní požitek ze sjezdu. V kolekci najdete i skialpové boty BLACKLIGHT, které vycházejí z modelu TLT X, ale jsou ještě lehčí a tužší, díky karbonovému skeletu komínu. Dva modely lehkého vázání BLACKLIGHT, ze kterých si můžete vybrat dle vlastních preferencí, už jen doplní celkovou lehkost a funkčnost setu. K lyžím BLACKLIGHT PRO ještě Dynafit připravil speciální lehké, ale pevné skialpinistické hůlky BLACKLIGHT PRO z karbonu o hmotnosti 152 gramů.


Kolekce je doplněna o unisex batoh BLACKLIGHT PRO, který je vyroben ze silného materiálu DYNEEMA s hmotností pouhých 540 gramů. BLACKLIGHT PRO 30 je špičková verze batohu DYNAFIT Expedition. Nejsilnější vlákno na světě – DYNEEMA se může pochlubit minimální hmotností a maximální odolností. Je o 30 % lehčí než například nylon a patnáctkrát pevnější než ocel.


Na expedici?


Mezi dvěma osmitisícovkami, Annapurnou a Manaslu na nepálských hranicích se nachází horský vrchol Himlung Himal vysoký 7126 metrů, na který se vydal generální ředitel Dynafitu Benedikt "Beni" Böhm. Na expedici si vybral lyže BLACKLIGHT PRO s šířkou 80 mm a váhou 910 gramů (při 165 cm). Rychlostní výstup na podporu iniciativy WWF (World Wildlife Fund) zdolal se svým dlouholetým přítelem, horolezcem a atletem Dynafitu Parkashem Sherpou. Dne 4. září 2022 ve dvě hodiny ráno se oba extrémní horolezci vydali na tuto zřídkakdy zdolávanou trasu a za necelých sedm hodin stanuli na vrcholu. Následně sjeli na lyžích opět do základního tábora, kam dorazili v 11:39. Na zdolání 2546 výškových metrů a 20 kilometrů potřebovali pouhých (rekordních) 9 hodin a 39 minut. Na fotky z expedice se můžete podívat níže v galerii.

bottom of page