top of page

Red Bull X-Alps 2023

Red Bull X-Alps je závod v paraglidingu, při kterém musí sportovci urazit zhruba 1200 km napříč Alpami během necelých dvou týdnů. Každý kilometr musí překonat buď pěšky, nebo na paraglidu a projít přes otočné body. Letos závod vede z Kitzbühelu přes Mont Blanc do Zell am See.

Red Bull X-Alps 2023
Red Bull X-Alps 2023

Čas a místo

11. 6. 2023 11:30 – 23. 6. 2023 11:30

Kitzbühel, 6370 Kitzbühel, Rakousko

O události

Salewa je už popáté v řadě hlavním sponzorem závodu Red Bull X-Alps a i tentokrát podporuje událost mimo jiné speciální kolekcí přímo pro závodníky. Red Bull X-Alps je jeden z nejtežších vytrvalostních závodů na světě. Je to závod v paraglidingu, při kterém musí sportovci urazit okolo 1200 km napříč Alpami. Poprvé byl zahájen v roce 2003 a od té doby se koná každý druhý rok. Účastní se ho přibližně 30 sportovců, kteří se musí pohybovat po předem určených otočných bodech, které se v každém závodě mění. Každý kilometr musí překonat buď pěšky, nebo na paraglidu. Týmy se skládají z jednoho sportovce a jednoho oficiálního podporovatele, jehož úkolem je poskytovat technické rady i psychickou a nutriční podporu.

Každý ročník Red Bull X-Alps nabízí jinou trasu přes Alpy, která vede přes odlehlé horské masivy a údolí a míjí známá střediska a vrcholy. Závod tradičně začínal v Salcburku a končil v Monaku. Pro 10. ročník závodu v roce 2021 však organizátoři aktualizovali formát a vytvořili trasu ze Salcburku na Mont Blanc a zpět do Zell am See přes 12 otočných bodů, v pěti zemích. S délkou 1238 km se jednalo o nejdelší trasu v historii závodu.

Sportovci závodí každý den od 5:00 do 22:00 hodin, ale letět mohou pouze během dne mezi 6:00 a 21:00 hodinou. Přes noc platí povinný odpočinek a sportovci se nemohou přesunout ze svého stanoviště. Každý sportovec je však vybaven tzv. nočním průkazem, který mu umožňuje zákaz vycházení jednou porušit. To může pomoci získat strategickou výhodu, ale je to za cenu další únavy. Od čtvrtého dne a poté každých 48 hodin je sportovec na posledním místě vyřazen. Letos závod začíná v Kitzbühelu a vede přes Mont Blanc až do Zell am See a časový limit pro dokončení je třináct dní. 

Oficiální stránky závodu: ZDE

Sdílet událost

bottom of page