top of page

8. listopadu 2023

Redakce Mountainbrands.cz | Ambasadoři

Ze života našich ambasadorů: ŘÍJEN 2023

8. listopadu 2023

Redakce Mountainbrands.cz | Ambasadoři

Šimon Potůček, Simona Hudoková, Tomáš Repka, Lenka Vacvalová, Jakub Fabián a Robert Vrlák.

Naši skvělí sportovci zažívají každý den nová dobrodružství. A proto vám pravidelně přinášíme reporty z jejich života. Ke konci měsíce vždy vybíráme několik ambasadorů, kteří se s vámi podělí o zážitky ze svých tréninků, závodů, cest, anebo prostě jen výletů do přírody. Věříme, že vám tak ukážeme něco „ze zákulisí“ a reálného života lidí, jejichž život je neobyčejný a plný vzrušení a zážitků, ale taky často spojený s odříkáním, sebekázní, bolestí i nebezpečím. Profil každého z ambasadorů najdete zde, i s proklikem na jejich sociální sítě. Všichni jistě ocení, když je podpoříte třeba sledováním.


V říjnu už se nám pomalu začalo ochlazovat, ale to naše atlety nezbrzdilo v trénování ani v závodění.  Vítězství Českého Poháru v lezení na obtížnost, druhé místo v Big Bear's Ultra na 65km+, 4000up, první místo v Bojnickém Krossu na 12km, 300up nebo třetí místo v Dolomiti rescue race na 16km, 1000up. Jak závody probíhaly se dočtete níže. 

Šimon Potůček


První dva týdny v měsíci jsem měl na to, abych se znovu připravil na poslední dva lanové závody – takže byl opět na řadě trénink vytrvalosti!


O víkendu jsem si ale našel čas a vyrazil s bráchou zaboulderovat na Bor. Povedly se rychlé přelezy Prison Break 7C+ a Wrestler 7C. Dál jsem taky měl možnost rozpracovat nějaké bouldery v osmičkové klase, na které bych se ještě snad letos chtěl vrátit.


Na konci měsíce se konal poslední závod Českého poháru v lezení na obtížnost. Konkurence už nebyla velká, ale i tak jsem se cítil dobře a závod si užil. S výkonem jsem spokojený – dolezl jsem si  pro 1. místo, a tím pádem i pro moje vůbec první vítězství celkového Českého poháru :). Proběhlo taky další boulderové soustředění v Praze na Jungli. Teď už mě čeká jen Akademické mistrovství ČR v listopadu.


Foto ze závodů: Rostislav Holík

Tomáš Repka 

Október je jeden z mesiacov, ktorý sa skladá z viacerých fáz. Oddych, chill a iné športové aktivity, príprava na zimu v podobe kolieskových lyží a zbieranie výškových metrov s paličkami. Všetko v pohodovom duchu a pomalom tempe. :)


Body z októbra:


  • bežný pohodový tréning v susednom pohorí Malej Fatry

  • jesenné tréningy na zjazdovke Tatranská Lomnica-Skalnaté Pleso

  • jesenné pohodové prebehnutie Belianskými Tatrami a chatou Plesnivec

  • návšteva a bežná kávička na Téryho chate

  • špecialná príprava pred zimnou sezónou a pekné jesenné východy slnka na kolieskových lyžiach (Tatranská Lomnica a Pustevny v Beskydech)

  • východ slnka a jednen z posledných predpracovných výbehov na Lomničák letnej sezóny - ďalšia návšteva, už dúfam na lyžiach

  • chill, regenerácia a konečne čas na iné športové aktivity - turistika, lezenie atď.

Jakub Fabián


Říjen byl pro mě měsíc strávený v horách. Tréninky, závody, sbírání pracovních zkušeností a dovedností, mělo to všechno.

Hned na začátku měsíce jsme s klukama z Horské služby vyrazili na závod Dolomiti rescue race. Jedná se o závod čtyřčlenných hlídek horských záchranářů z několika zemí Evropy. Vše se odehrává na úpatí místní, téměř postvátné hory – Monte Antelao. Parametry závodu jsou 16 km, 1300 výškových metrů a v rámci závodu je třeba zdolat ferratu, slanit 60metrovou stěnu a poslední kilometr se pak běží s nosítky. 


Letos jsme nebyli v jednoduché pozici, protože jsme do závodu nastupovali jako obhájci loňského vítězství. Tlak jsme si ale nepřipouštěli a závod jsme si chtěli hlavně užít, protože ta atmosféra je tu prostě neskutečná. Jediný, kdo byl trochu pod tlakem, jsem byl já... Před závodem jsem se potýkal se zraněním lýtka a měl jsem velké pochybnosti, jestli to vůbec zvládnu. Nechtěl jsem to klukům zkazit. Po aklimatizačních trénincích jsem ale začínal být optimista a věřil jsem, že to klapne a že to dám. Závod jsme rozběhli svižně a na nejvyšší bod jsme dorazili na prvním místě, těsně před italským a slovinským týmem. V seběhu jsme se snažili pozici udržet, slanění jsme zvládli nejrychleji, ale v následných technických pasážích jsme o vedení přišli. V cíli z toho nakonec bylo 3. místo, které ale s klukama berem všema deseti. Pro mě osobně mělo cenu zlata, byl jsem hrozně rád, že lýtko vydrželo, že mě kluci podpořili, ať do toho s nimi jdu, no a že jsme zase předvedli super týmový výkon. A týmový výkon je i v naší práci horských záchranářů tím nejdůležitějším stavebním kamenem. Musím také vyzdvihnout vybavení, které mě při závodu podrželo – v seběhu držely jak přibité boty Dynafit Alpine, 60metrové lano mi pomohl nahoru a dolu dopravit skialpový batoh Dynafit Radical 23 l a o mojí bezpečnost se starala nejlépe odvětraná skialpová helma s horolezeckou certifikací – Dynafit TLT.

Deset dní jsem strávil na pracovní stáži u Horské záchranné služby na Slovensku, v oblasti Západní Tatry. Měl jsem tu čest, abych se podíval, jak probíhá záchrana ve Slovenských horách, jak místní HZS funguje a kam se vyvíjí. Byla to pro nás velká škola a inspirace, poznali jsme partu skvělých lidí a strávili jsme 10 dní v horách – co víc si přát. Proběhal jsem Západní Tatry křížem krážem a už se nemůžu dočkat, až si tam v zimě dovezu skialpy :).

Robert Vrlák


Vodenie v Tatrách trochu inak alebo 8 dní v raji!


Netradičné vodenie v Tatrách. 8 dní sme s Tomášom liezli od klasík až po nové športovejšie cesty v Tatrách. Tomáš nie je bežný klient. Lezie super a dajú sa s ním podnikať ťažšie lezecké výstupy. Veď posúďte:


Obrovský kút, južná stena Kežmarského štítu, 6

Grilované cencúle, nová cesta v juhozápadnej stene Javorového štítu, 7+

Mäsožravá rastlina, Limbový hájik, 7

Kuttove platne, južná stena Batizovského štítu, 5+

Nemorálny tanec, Stena pod skokom, 8-

Eufória, Stena pod Skokom, 7-

Carpe Diem, západná stena Ostrvy, 8-

Brnenská cesta, juhozápadná stena Gerlachovského štítu, 6

Patagónske leto, západná stena Lomnického štítu, 8-