top of page

22. října 2023

Redakce Mountainbrands | Účastníci | Karel Glogar

FOTO report ze Salewa Tatry Campusu: Co jsme všechno zažili?

22. října 2023

Redakce Mountainbrands | Účastníci | Karel Glogar

Neuč orla lítat, orel to naučí tebe!

Přemýšleli jste někdy, jak vznikl název společnosti Salewa? Co vlastně znamená? Pro odpověď se musíme vrátit do roku 1935, kdy Josef Liebhart, ředitel mnichovského družstva sedlářů a gobelínů, zaregistroval sesterskou společnost pro sedlářské a kožené zboží: Sa (sattler/sedlář) Le (leder/kůže) Wa (waren/výrobky). Je to tak, Salewa původně vyráběla i kožené fotbalové míče, fotobrašny nebo tankové vaky na motocykly. Od těch dob už ale odteklo hodně vody a dnes značku Salewa s orlem v logu známe jako předního výrobce outdoorového vybavení, zejména pro speed hiking, lezení, horolezectví a skialpinismus. Spolu se značkou Dynafit tvoří jádro italského sdružení značek OberAlp Group.


Ačkoliv má Salewa své místo na trhu již solidně obhájené, my ze Salewa Czech teamu neusínáme na vavřínech! Rozhodli jsme se letos poprvé uspořádat horolezeckou akci pro Čechy a Slováky, jejichž srdce bije pro hory. O tom jsme se přesvědčili, když číslo vyplněných přihlášek přesáhlo 800. Češi a Slováci hory prostě milují a není o tom pochyb.


Salewa Tatry Campus je obdobná akce jako běžecký Dynafit Ultra Camp, který jsme pořádali pár měsíců zpátky. Celá se ale nesla v odlišném duchu! Zatímco Ultra Camp byl zaměřený spíš na výkony, na Tatry Campusu jsme zažili hory se vším všudy – i s pobytem v horské chatě, kde nemohlo chybět nějaké to pivíčko a pohoda u společné večeře. Nehledě na věk nebo společenskou profesi si všichni účastníci rozuměli a táhli za jeden provaz. Nikdo se neptal, kdo je kdo, a vznikla tak skvělá uvolněná atmosféra. „Zkrátka parádní propojení edukace a zážitku,“ říká Karel Glogar, marketingový manažer Salewa Czech. Zároveň to ale rozhodně nebylo zadarmo!


První den jsme si vyzkoušeli tvrdé tatranské podzimní počasí, kdy při odpoledním seznamování a základní instruktáži lezeckých technik v Tatranské Kotlině hodně foukalo a pocitovka se tak blížila nule. O to víc jsme ocenili, když jsme se večer mohli schovat na naší základně – Zámkovského chatě.


Druhý den nás čekal výstup na slíbený Lomnický štít, díky kterému jsme mohli vyzkoušet novou výbavu opravdu na 100 %! Stoupali jsme od Zámkovského chaty Téryho kuloárem přes Birkenmajerovu hranu rovnou na vrchol. Zpět pak „normálkou“ spojenou s lanovkou, se zaslouženou přestávkou na Skalnaté chatě. Náš horský vůdce Lukáš Benický vodí své zákazníky na Lomnický štít rád: „Lomničák je pro guidy nejlepší kopec na světě – nahoře je hospoda a dolů jedeš zadarmo!“ My jsme na zamlženém vrcholku bohužel našli hospodu zavřenou, a tak jsme po asi tříapůlhodinovém výstupu byli rádi za kvalitní péřovky, které Salewa vyrábí.


Poslední den jsme se přesunuli do Slovenského Ráje na ferratu Kyseľ, kdy jsme se po osmikilometrovém nástupu a lezení po kramlích, lanech a žebřících (kolem překrásných vodopádů a jezírek) dostali na Tomašovskou vyhlídku, kterou jsme kemp zakončili.


Děkujeme našemu ambasadorovi a horskému vůdci Lukášovi Benickému, Denise Šulcové (první a jediné horské vůdkyni pro Slovensko i Česko) i vůdcům Štefanu Krasňanovi i Tono Sedlákovi za skvělé výkony, Rasťo Hatiarovi za skvělé fotky i video a všem zúčastněným, kteří z akce udělali neopakovatelný zážitek.


V neposlední řadě bychom chtěli poděkovat i Zámkovského chatě za to, že nás tak dobře krmila a poskytla odpočinek pro naše znavená těla i přes to, že to teď nemá zrovna lehké. V současnosti celý objekt prochází kompletní rekonstrukcí a vzhledem k tomu, že se veškerý materiál i přístroje k chatě dopravují vrtulníkem (který může létat jen za příznivého počasí), není dokončení rekonstrukce lehkým úkolem. Zdroje jsou omezené a Zámkovského chata proto nabízí výhodné poukazy s 30% slevou na noclehy, které můžete čerpat po dobu deseti let. Poukazy v hodnotě 1000 € jsou tedy platné od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2030, jsou přenosné a nejsou vázány na počet osob. Více info ZDE. Pomozte Zámce i vy! 


Na video i fotky z kempu se můžete podívat níže, stejně tak na krátké rozhovory s našimi letošními učastníky. A my se budeme těšit na příští rok! :-)

#Salewa Tatry Campus

Michal Kalhotka


Jsem člověk, co má rád výzvy a adrenalin. Rád zkouším nové věci a u těch, co už jsem zkusil, se snažím posouvat hranice a možnosti dál. Naučil jsem se dívat jen před sebe, protože minulost člověk nezmění a hlavně dělat věci, co mě naplňují a baví, a to je vše kolem hor, cestování a vlastně i mé práce.


Co tě napadlo, když ses dozvěděl o Tatry Campusu? Co rozhodlo, že jsi vyplnil přihlášku?

Co rozhodlo o tom, že jsem se přihlásil? Prostě jsem jeden večer brouzdal po netu a když na mě po několikáté vyběhla tato nabídka na sociálních sítích, řekl jsem si: proč ne! Vždyť je to to, co mě baví. To, co dělám s vášní a věnuji tom hodně času – tak proč to nezkusit. Kdybych se měl rozhodout znovu, neváhal bych ani vteřinu.


Když jsem se dozvěděl, že jsem byl na kemp vybrán, dostavila se v první řadě obrovská radost a nadšení. Hned pak se k tomu přidal adrenalin a vlastně i trochu nejistota. Vlastně jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu, kromě informací, co byly na přihlášce...


Co bylo pro tebe osobně na akci největším překvapením/poznáním/objevem?

Nejvíce mě překvapilo, jak se vlastně může dát dohromady banda skvělých lidí z různých částí České a Slovenské republiky – během relativně krátkého času – a vytvořit na tři dny tak úžasnou atmosféru. Obrovskou zkušeností byla přítomnost profesionálů z týmu organizátorů i vyzkoušení kompletního vybavení a jeho funkčnosti. Bylo vidět, že je teamu Salewa Czech práce koníčkem a kluci (a samozřejmě jedna dáma) z řad horských vůdců pro svoji práci žijí. Pohyb v horách s nimi byl pro mě úplná novinka. Zajímavé bylo i sledovat fotografa Rasťu přitom, jak zachytit to nejlepší z celé akce!


Chci ještě jednou obrovsky poděkovat všem, kdo se na této akci podíleli, protože to byla naprostá pecka. Zůstaňte všichni, jací jste, a pokračujte v tom, co děláte, a přeneste své zkušenosti do co největšího okruhu lidí, co milují hory se vším všudy. Díky moc, SALEWO, jste TOP.

Tereza Flesarová


Jmenuji se Tereza a doma se cítím všude na světě. Své příjmení bych nejraději nahradila za bláznivá a spontánní. Ráda balím svůj život do batohu a vyrážím do hor, k oceánu a do nejrůznějších koutů světa. Miluju dobré jídlo, poznávání cizích kultur a taky dobré pivo! 


Co tě napadlo, když ses dozvěděla o Tatry Campusu? Co rozhodlo, že jsi vyplnila přihlášku?
V životě se držím pár pravidel a jedním z nich je “nezkusíš, nevíš”. Když jsem tedy na instagramu zahlédla post o Tatry Campusu, ani minutu jsem neváhala a začala vyplňovat dotazník. Při vyplňování mi pomohla sklenička prosecca (dobře, možná dvě), a tak jsem na sebe prozradila úplně všechno. Ráda poznávám nové lidi, nejlépe v horách, a campus nabízel všechno to, co zbožňuji, na jednom místě. Byla jsem však trošku smutná, že budou vybráni jen 4 účastníci a ani ve snu mě nenapadlo, že mezi nimi budu já.


Co bylo pro tebe osobně na akci největším překvapením/poznáním/objevem?

Začnu mým utvrzením v tom, že mezi lidmi, kteří milují hory, nepotkáš špatného člověka. Mile mě překvapilo, že jsme si se všemi sedli v prvních minutách, co jsme se znali. Každý pobyt v horách je pro mě překvápko. Každý den je jiný, ať už je ovlivňovaný počasím, nebo tím, jak se zrovna ten den vyspím. Hned první den jsem v sobě opět probudila zalíbení k lezení. Když jsem se dotkla skály, věděla jsem, že budu chtít lezečky nazouvat častěji. Stejně jako jsem další den pod vrcholem Lomnického štítu cítila, že ve vysokých horách se chci pohybovat více.


Chtěla bys na závěr něco dodat?

Neuč orla lítat, orel to naučí tebe! :-)

Martin Kompiš


Volám sa Martin a som študentom na Vysokej škole. Milujem prírodu a čas strávený v nej. Keď som uvidel reklamu na Salewa Tatry Campus, tak som ani chvíľku neváhal a vyplnil som všetky potrebné údaje. Vedel som, že šanca dostať sa na takúto akciu je pre mňa malá, no aj tak som si s potešením predstavoval, ako trávim svoj čas plne premysleným programom v Tatrách v spoločnosti Salewa tímu. Keď som sa dozvedel, že na Campus pôjdem práve ja, tak som sa veľmi potešil. Zažili sme Tatry také, aké naozaj sú. Slnko v doline, či vietor a hmla na Lomničáku dotvárali nezabudnuteľní spoločný zážitok.

Som rád, že som mohol spoznať a zdolať časť Tatier. Ďakujem celému tímu Salewa za organizovaný program a za skvelý zážitok na horách.