top of page

14. srpna 2023

Autor: Ambasadoři | Redakce Mountainbrands.cz

Ze života našich ambasadorů: ČERVENEC 2023

14. srpna 2023

Autor: Ambasadoři | Redakce Mountainbrands.cz

Joží Macková, Kristián Jánošík, Jakub Cejpek, Jaroslav Havelka, Linda Beniačová a Robert Vrlák

Naši skvělí sportovci zažívají každý den nová dobrodružství. A proto vám pravidelně přinášíme reporty z jejich života. Ke konci měsíce vždy vybíráme několik ambasadorů, kteří se s vámi podělí o zážitky ze svých tréninků, závodů, cest, anebo prostě jen výletů do přírody. Věříme, že vám tak ukážeme něco „ze zákulisí“ a reálného života lidí, jejichž život je neobyčejný a plný vzrušení a zážitků, ale taky často spojený s odříkáním, sebekázní, bolestí i nebezpečím.


Profil každého z ambasadorů najdete zde, i s proklikem na jejich sociální sítě. Všichni jistě ocení, když je podpoříte třeba sledováním.


Měsíc červenec byl plný zážitků z dovolených. Ale ani na prázdninách naši sportovci nelenili! Trénovali o sto šest i ve svém volnu. Nevynechejte galerii fotek z Grónska, Švýcarska i Chamonix, kde naši atleti lezli, běhali i jezdili na kole. 

#červenec

Joží Macková


Po červnovém tréninku v Alpách bylo na místě zúročit formu a tak se můj červenec nesl v duchu závodním. Na začátku měsíce jsem zúčastnila Běhu na Jaworník v polském Zlatém Stoku. Běželo se terénem nahoru a dolů na trase 10km, což znamenalo zvolit netradiční strategii "běžet na plný plyn" od začátku do konce. Pro mě dálkoběžce (vytrvalce) představovala tahle strategie novou výzvu. Naštěstí těsně před závodem prošla bouřka a tak se značně ochladilo. Bahnité terény a chladnější počasí mi svědčí, takže jsem to zkusila od startu napálit! Kupodivu jsem rychlé tempo udržela až do cíle a mohla se tak radovat s celkového vítězství v ženách. 


Další zastávkou byl horský závod Diablak SALCO SKYMARATHON v Polsku poblíž CZ/SK hranic, v rámci kterého se běželo na Babí Goru hned třikrát. Na maratonské trati 42km jsme vystoupali celkem 3050 výškových metrů. Museli jsme se poprat nejen s náročností tratě, technickým horským terénem, ale i s horkým letním dnem a náporem turistů na hlavních chodnících vedoucích k vrcholu hory. Poláci jsou excelentní v organizaci eventů. Závod splnil všechny moje představy a očekávání - mohla jsem se radovat z  celkového druhého místa v ženách a hlavně mě obohatil o poznání dalšího kusu krásného kraje, kde jsem nikdy předtím nebyla a který přitom leží kousek za hranicemi. 


Svůj závodní měsíc jsem završila na tradičním podniku Královehradeckého kraje, jímž jsou Týnišťské Šlápoty v podání mistra Olafa - hlavního organizátora a "stavitele" trati. Kdo zná jeho akce, tak netřeba dalšího popisu. Pro ty, kteří neměli tu čest, tak Olafovy tratě jsou velmi zábavné, často vedeny místy, kam lidská noha už dávno nevkročila, poznáváním lokálních krás kraje, okořeněné hledáním kontrol často na netradičních/zajímavých nebo hůře dostupných místech. Letos jsem si vybrala trasu C (47km), která vedla z Deštného v OH, přes Velkou Deštnou, sjezdovky, Olešnici až do Týnišťských lesů. V jednom místě se Olafův "trail" ponořil do asi dvou metrových kopřiv a maliníků. Několikrát jsem se dívala do map, jestli je tohle opravdu ta správná cesta. Byla. Nakonec moje snažení klaplo a tak jsem si odnesla nejen pohár za celkové první místo, ale hlavně skvělé zážitky i roztrhané kraťasy. :D Teď mě čeká odpočinek a pak už zřejmě pomalá příprava na zimu v rámci, které si určitě ještě něco hezkého zaběhnu. :)

Jakub Cejpek


Letní dovolená? Chamonix!

Po loňské absenci v evropském hlavním městě alpinismu jsem si letošní červenec v žulovém království užil dosytosti. Během 7 dnů se nám podařilo vylézt dvě velké klasiky - Kuffnerův hřeben na Mont Maudit a traverz skalních jehel Charmoz-Grépon. Přesto - nebo právě proto, že byly obě túry poprvé přelezeny už v 19. století, mají dodnes co nabídnout a místy dají i celkem zabrat. První jmenovanou jsme navíc chytli "za pět dvanáct", podmínka na odtrhovce byla už takhle na hraně a týden poté již nelezitelná. K dvěma velkým jsme přidali ještě pár kratších, ale neméně krásných výstupů: v ledovém kuloáru Chèré jsme oprášili lezecké pikle, prošli jsme se po nejfrekventovanějším hřebenu oblasti  - Cosmiques a užili si sportovních i tradičních vícedélek na Brévent. Uznáváme, že se díky přítomnosti lanovek jedná o instantní alpinismus, ale kde jinde se toho dá během týdne stihnout tolik, jako v Chamonix?


Užili jsme si tyto túry:

Chèré Couloir, Triangle du Tacul + Arête des Cosmiques

Kuffner Ridge, Mont Maudit

Traverz Charmoz-Grépon

3 vícedélky na Brévent (Crakoukass, Frison-Roche, Ex-Libris)

Jarda Havelka


V červenci jsem strávil 10 dní ve Švýcarsku, kde jsem trochu běhal, speedhikoval a na závěr dovolené jsem se zúčastnil UTMB Verbier Marathon (42km/3000 vertical), kde jsem se umístil v 10% nejlepších. Poté jsem se zúčastnil Schlegeis 3000 Skyrace (34km/2300 vertical). Tam jsem bohužel jen dokončil, protože jsem týden před tím onemocněl a zvracel, takže za mě malý zázrak, že jsem vůbec závod doběhl.